JLABS

JLabs.Docs.AtbRezistence.Logika

Logika toku informací


Bullet V systému se vedle konfiguračních, syntaktických a sémantických číselníků evidují data, která na sebe kaskádovitě navazují.
Bullet Na vrcholu každé kaskády je pacient - pro každého pacienta můžeme evidovat hned několik kmenů a pro ně pak hned několik výsledků různých testů. Pacienta ale máme vždy jenom jednu verzi a všechny s ním svázané údaje se na něj odkazují přes formální identifikátor.
Bullet Druhým patrem kaskády jsou případy, rozumí se ucelené medicínské epizody, u kterých je možno stanovit datum zahájení, oddělenení kde byl pacient hospitalizován apod. Pacient tedy může mít více případů.
Bullet Třetím patrem kaskády jsou kmeny. Ty se vážou k případu a zprostředkovaně přes případ k pacientovi. Zase platí, že kmenů pro jeden případ může být více.
Bullet Nejnižším patrem kaskády jsou výsledky vyšetření, testů, apod. Nečiníme formálně rozdílu mezi vyšetřením na citlivost a stavením markeru, formálně je to výsledek jako výsledek a teprve podle typu výsledku s daty operujeme tak či onak.
Bullet Pacienti se do systému dají zadávat manuálně, stejně tak i případy a kmeny. Předpokládá se ale, že část údajů je možno přebírat přes rozhraní z laboratorního informačního systému.
Bullet Protože náš systém musí vyhovět funkcím jak v počítačově pokročilém tak i v počítačově méně vybaveném prostředí, obsahuje samostatné scénáře na zápisy pacientů, případů, kmenů i výsledků. V pokročilejším prostředí se ale spíše předpokládá využití syntetizovaných scénářů, kdy uživatelnějak identifikuje pacienta a rovnou zadává výsledky, i několik najednou. Software se pak sám pokusí podle identifikace pacienta data správně přiřadit nebo z nadřízených informačních systémů odpovídající data vyzískat.
Bullet Manuální zadávání ale funguje vždycky a budeme v popisu vycházet z něj. V každé laboratoři i nemocnici může být případ od případu jiný informační systém a napojení našeho software na něj pak je věcí na míru dělaných úprav, které budou respektovat místní kontext a jistě se budou v detailech vždy lišit.
Bullet Syntetické formuláře pro zadáváni mnoho údajů najednou jsou implmentovány v několika verzích, přitom uživatel si sám vybere ty, které mu připadnou nejvhodnější. Odpovídají typicky situacím:
Bullet Pacient X je už systému znám, rovněž má i aktuální případ/epizodu. K ní chci zadat kmen a k němu několik výsledků testů.
Bullet Pacient X je již znám, chci otevřít nový případ a případně i zapisovat data o kmenu.
Bullet Mám již správný kmen a chci jenom zapsat nový výsledek.
Bullet Chci upravit výsledek u konkrétního kmene a konkrétního testu.
Bullet ...


Bullet Rejstřík projektu
Bullet Nadřízená kapitola dokumentace / rejstřík


JLABS Aktualizováno dne 20040309. Komentář: info@jlabs.cz