JLABS

JLabs.Docs.AtbRezistence.RedundanceKodu

Redundance různých kódů


Bullet Na této stránce je osvětlena poněkud zapeklitá situace ohledně standardizace kódování. Jedná se o typickou situaci "vejce-nebo-slepice". Všeobecně přijímané číselníky pro naši problematiku neexistují. Různé laboratoře tedy volně pojmenovávají testy nebo vyšetření po svém, podobně i antibiotika či mikroby. Ne snad, že by existovala úplně bezbřehá anarchie, ale standardizace prostě není.
Bullet Proto se snažíme o to, aby důležité entity měly vždy trojí označení:


Bullet Lokální - tedy to, na které je laboratoř zvyklá. Každá laboratoř může mít různé kódování a to i konfliktní s jinými laboratořemi.
Bullet NISSAR - kódování našeho projektu, je spravováno centrálně a jeho enumerace se musejí teprve "vylíhnout". Typicky budou vycházet z kódování SZÚ nebo odborného garanta projektu.
Bullet NČLP - národní standard, kdekoli daná entita má ekvivalent v NČLP, bude uváděna.

Bullet Vedle kódů se pochopitelně u důležitých entit vyskytují i verbální popisy, názvy. Zase se snažíme o udržování trojice názvů tam, kde to dává smysl.
Bullet Kódy a názvy NISSAR jsou pro nás rozhodující v tom smyslu, že výměna údajů s privilegovanými uzly naší informační sítě BUDE PROBÍHAT POUZE v řeči kódů NISSAR.
Bullet Příklad. Řekněme, že určitý záznam o výsledku vyšetření se odvolává na lokální kód testu d-AMP-10. Pokud existuje v tabulce VysetreniTestyMarkery v řádku odpovídajícím d-AMP-10 i neprázdný sloupec KodTstNISSAR, údaj je komunikovatelný směrem do privilegovaných uzlů a bude komunikován pod hodnotou KodTstNISSAR. Pokud sloupec je KodTstNISSAR prázdný, údaj do privilegovaných uzlů nepůjde.
Bullet Získáme tím tedy situaci, kdy všesměrové komunikace mezi uzly naší informační sítě se účastní jenom ty záznamy, které mají standardizovanou syntax i sémantiku. Každá laboratoř si pak může dělat jakákoli další vyšetření podle svého, ta se ale do kolotoče výměny informací nedostanou.
Bullet Enumerace důležitých entit ve smyslu NISSAR bude uzržována centrálně na servisním uzlu informační sítě a bude se propagovat ve formě pomocných tabulek na všechny uzly sítě. Zdrojem obsahu jsou referenční privilegované uzly, tedy SZÚ a odborný garant projektu. Jakmile v privilegovaném uzlu vznikne nový záznam nějaké entity s vyplněným kódovým sloupcem NISSAR, data se přetáhnou automaticky na další uzly. Slouží následně ke kontrole toho, zda se v kódování NISSAR jednotlivé uzly odvolávají na identické entity.

Bullet Rejstřík projektu
Bullet Nadřízená kapitola dokumentace / rejstřík


JLABS Aktualizováno dne 20040309. Komentář: info@jlabs.cz