JLABS Spotřeba antibiotik

MANUÁL PRO ADMINISTRÁTORA SYSTÉMU NA SLEDOVÁNÍ SPOTŘEBY ANTIBIOTIK (ATBS)


Bullet Obsah


1.Popis systému
2.Vkládání dat
2.1.Definice
2.1.1.Definice struktury zařízení
2.1.2.Definice atb přípravků
2.1.3.Definice atc skupin
2.2.Provozní data
2.2.1.Data o spotřebě antibiotik v zařízení
2.2.2.Data o lůžkodnech
3.Tabulka privilegií
4.Tabulka uživatelů
5.Administrace privilegií a uživatelů

Bullet 1.Popis systému. Systém pro sledování spotřeby antibiotik se skládá z interaktivního nástroje pro vyhodnocování spotřeby, trendů, a z administračního modulu pro vkládání dat. Systém je dodán v základním nastavení, kdy umí načítat definici struktury, data o spotřebě a lůžkodnech v nativním formátu aplikací firmy Janiga Labs. Po dohodě s koncových uživatelem systému firma Janiga Labs vyrobí v rámci technické podpory importní modul pro načítání dat ve formátu, ve kterém exportuje data ze svých systému koncový uživatel. Tento modul poté dodá koncovému uživateli, a od toho okamžiku lze systém naplno provozovat.

Bullet 2.Vkládání dat. Vkládání dat se děje z administračního rozhraní. Toto rozhraní je zpřístupněno podle privilegií, vybraným uživatelům. Data jsou trojího typu. Je to definice struktury zařízení, provozní údaje o spotřebě antibiotik, a provozní údaje o lůžkodnech.

Bullet 2.1. Definice. Definice by měly být vloženy na začátku života aplikace, a poté modifikovány spíše sporadicky. Pokud by např. došlo k radikální změně struktury, mohl by dojít ke zkreslení výsledků, týkajících se struktury zařízení (poté by ale fungovaly ostatní parametry, podle kterých lze spotřebu sledovat, např. typ programu, nebo typ péče).

Bullet 2.1.1. Definice struktury zařízení. Definice struktury zařízení je číselník tzv. atomárních jednotek struktury. Atomární jednotkou se rozumí takový organizační celek v rámci zařízení, který má smysl registrovat za účelem sledování. Nejčastěji to bude nákladové středisko, např. „ARO“, „Neurochirurgie - lůžkové oddělení B“, „Kardiochirurgie sály“ a podobně. Důležitým principem je zachování stejné identifikace tohoto atomu struktury při dodávání dat o spotřebě a lůžkodnech. Na tomto faktu (veškerá data jsou „otaxována“ jedním lokačním systémem / nomenklaturou) je celý systém sledování spotřeby postaven. Tj. pokud bude ve struktuře definováno nákladové středisko ARO JIP 1 pod identifikátorem např. „AROJIP1“, musí být poté v datech o spotřebě (výjezdy z lékárny) u výdejů antibiotik tomuto nákladovému středisku uveden v položce „oddělení“ identifikátor „AROJIP1“, stejné je to s lůžkodny. V rámci popisu struktury zařízení je nutno jednotlivé atomy / nákladová střediska ještě otaxovat podle několika dalších kritérií. Toto otaxování slouží jako další „brýle“ pro sledování spotřeby (např. lze poté sledovat a srovnávat spotřebu JIP oddělení vůči SIP, nebo sledovat jednotlivé léčebné programy proti sobě). Dalším důležitým faktem pro toto taxování je možnost srovnat někdy v budoucnosti mezi sebou celá zařízení (tj. např. 4 nemocnice, pokud jsou součástí vetšího celku). Zařízení budou mít jistě rozdílnou strukturu, ale díky tomuto dalšímu otaxování lze tyto zařízení srovnat mezi sebou. Současně pořád platí, že toto srovnání lze provést jen tehdy, pokud budou chtít všechny subjekty poskytnout svá data. Systém to sám o sobě neumožňuje (není implementováno) a z hlediska ochrany dat daného zařízení ani nesmí umožnit.
Parametry, které je třeba zadat u jednotlivých atomárních celků:
Nemocnice - varchar(8), pro jednu nemocnici konstantní neměnná hodnota.
Prim - varchar(8)
Oddeleni - varchar(8)
NazevOddeleni - varchar(80)
Obor - varchar(8)
Odbornost - varchar(8)
TypPece - varchar(8)
SubTypPece - varchar(8)
Program - varchar(8)
NS - varchar(8)
A - varchar(1)

Bullet Soupis enumerativní položek: (případné rozšíření číselníků o další hodnoty prosíme pouze po dohodě s firmou janiga labs)
Obor:
Zkratka     Popis	
-           neuvedeno	
ARO         ARO	
BIO         klin. biochemie	
DER         dermatovenerologie	
GYN         gynekologie	
CHIR        chirurgie	
INT         interna	
MBIO        klin. mikrobiologie	
NEU         neurologie	
NM          nukleární medicína	
OPH         oftalmologie	
ORL         ORL	
PED         pediatrie	
PRAK        PRAK	
PSY         psychiatrie	
RDG         radiologie	
REH         rehabilitace	
STOM        stomatologie	
VL          všeobecné lékařství	

Program:
Zkratka     Popis	
-           neuvedeno	
AROPRG      ARO	
KVSPRG      kardiovaskulární	
NEUPRG      neuro	
VSEPRG      všeobecný
...

Typ péče:
Zkratka     Popis	
-           neuvedeno	
AP          Ambulantní péče	
LP          Lůžková péče	

Subtyp péče:
Zkratka     Popis	
-           neuvedeno	
CRP         chronická resuscitační péče	
IP          intenzivní a resuscitační péče	
LAP         specializovaná ambulantní péče navazující na lůžkovou	
NP          následná lůžková péče	
PAP         primární ambulantní péče	
SAP         specializovaná ambulantní péče	
SIP         semiintenzivní péče	
SP          standardní lůžková péče	

Tvar takto vytvořených dat o struktuře je opět plně v kompetenci nemocničního zařízení (pokud bude zařízení chtít, tak lze provést předběžnou konzultaci ohledně formátu), firma janiga labs provede jejich import vlastními prostředky.

Bullet 2.1.2. Definice atb přípravků. Dodává Janiga Labs, je součástí aplikačních dat při dodávce. Janiga Labs zajišťuje změny (frekvence cca. Jedenkrát do roka) formou SQL dávek.

Bullet 2.1.3. Definice atc skupin. Dodává Janiga Labs, je součástí aplikačních dat při dodávce. Janiga Labs zajišťuje změny (frekvence cca. Jedenkrát do roka) formou SQL dávek.

Bullet 2.2 Provozní data. Frekvence zadávání provozních dat není předepsána, data lze nahrávat každý den, nebo také např. jednou za pět let. Důležité je, že z hlediska vyhodnocování je základní časová jednotka kvartál, čili svým způsobem nemá smysl plnit data v rámci aktuálního kvartálu, ale logičtější je vložit data až na konci kvartálu. Systém si sám poté data rozdělí do patřičných kvartálů, podle datové známky v záznamech. Data lze také přepisovat, tj. lze vložit znovu data, která byla již vložena. Jinými slovy není třeba dbát na časovou konzistenci dat, systém si zjistí časové známky vkládaných dat, a podle toho před vložením vymaže data z databáze, a nahradí je právě vkládanými daty. Lze tedy vložit i časově nespojitá data. Hodí se hlavně pro momenty, kdy byla zjištěna diskrepance v již zadaných datech a je třeba provést jejich přepis.

Bullet Standardní formát, ve kterém aplikace data načítá, je proprietární formát Janiga Labs, tzv. multirovnice.

Bullet Příklad jednoho záznamu, zapsaného pomocí multirovnice:
SPTREBAID=91
NEMOCNICE=NNH
PRIMARIAT=NCH
ODDELENI=NCHJIP
DATUMVYDEJE=20000103
OBDOBI=200001
POCETVYDANYCHKUSU=2
KODSUKL=93405
CENA=902,8
ATCSKUPINA=J01CE01
A=A
.

Bullet Záznam multirovnice obsahuje řádky, kde na jednom řádku se vyskytuje dvojice „jméno“ a „hodnota“, oddělené znakem „=“ (rovnítko). Záznam je ukončen znakem „.“ (tečka).

Bullet V praxi počítá firma Janiga Labs s tím, že se v každém nemocničním zařízení provede analýza stávajících výstupů z lékarny a lůžkových oddělení, a podle toho se upraví importní modul.

Bullet Důležité upozornění: Pokud lékárna či lůžkové oddělení generuje data v jiném formátu nebo struktuře, Janiga Labs v rámci technické podpory upraví importní modul aplikace tak, aby uměl tato data načítat. Základním předpokladem je, že tato data obsahují, byť v jiné podobě nebo pod jiným názvem a v jiném formátu, požadované položky (viz body 2.2.1 a 2.2.2).

Bullet 2.2.1. Data o spotřebě antibiotik v zařízení Toto jsou údaje o spotřebovaných antibioticích z nemocniční lékárny. Údaj musí obsahovat tyto položky:
- Datum spotřeby
- kód ATC skupiny
- oddělení / nákladové středisko  (identifikace atomárního prvku struktury zařízení)
- počet vydaných balení
- Kód SUKL

údaj může obsahovat položky:
- cena

Bullet Výstupem spotřeby jsou data ve tvaru „oddělení“ - „období“ - „atc skupina“ - „množství“ (účinné látky), případně ještě cena.

Bullet Poznámky:
Identifikaci účinné látky lze zadat dvojím způsobem, buďto kódem SUKL lékového přípravku, nebo kódem ATC skupiny. Výhodnější je zadat kód ATC skupiny, jinak si tento kód systém zjistí překladem z číselníku SUKL->ATC skupina.
Spotřebu lze zadat také jako součet za delší časové období, nemusí být zadán jako všechny výdeje z lékárny. Např. by tedy stačilo udělat v lékárně výjezd za kvartál, a to přes nákladová střediska, a ten do aplikace nahrát.
Pokud dostáváte z lékárny rovnou údaje ve tvaru ATC skupina - množství účinné látky, lze zadat přímo toto, záleží jen na domluvě.

Bullet 2.2.2. Data o lůžkodnech. Toto jsou údaje o hospitalizačních dnech. Údaj musí obsahovat tyto položky:
rok
oddělení / nákladové středisko (identifikace atomární jednotky struktury zařízení)
jednu z nebo všechny položky:
q1 (počet lůžkodnů za první kvartál)
q2 (počet lůžkodnů za druhý kvartál)
q3 (počet lůžkodnů za třetí kvartál)
q4 (počet lůžkodnů za čtvrtý kvartál)

Bullet Poznámky:
pokud za určitý kvartál ještě není počet lůžkodnů znám, nemusí se položka zadávat.

Bullet 3. Tabulka privilegií Tabulka privilegií je jedna z tabulek databáze systému spotřeby. Jmenuje se „userprofil“, a obsahuje tyto sloupce:
jmeno - uživatelské jméno
polozka - typ privilegia
hodnota - yes nebo no, tj. povolení nebo zakázání privilegia (výchozí režim je „no“, tj. pokud není privilegium nastaveno, chápe se jako zakázané)
datum - datum, kdy bylo privilegium změněno, formát YYYYMMDD

Bullet Jeden záznam v tabulce se rovná definici jednoho privilegia. typy možných privilegií:
CANMODIFYSCHEMA : může modifikovat strukturu zařízení (systém nabídne možnost nahrát definici)
CANMODIFYATBPRIPRAVKY : může modifikovat číselník atb přípravků (systém nabídne možnost nahrát definici)
CANMODIFYATCSKUPINY : může modifikovat číselník atc skupin (systém nabídne možnost nahrát definici)
CANMODIFYOSDNY : může nahrávat provozní data o lůžkodnech (systém nabídne možnost nahrát data)
CANMODIFYSPOTREBA : může nahrávat provozní data o spotřebě antibiotik (systém nabídne možnost nahrát data)
CANDOQUERIES : může pokládat dotazy nad daty. Toto privilegium dostane lékař, který bude provádět analýzy spotřeby apod.

Bullet Příklad záznamů v tabulce:
jmeno polozka hodnota datum
tester CANMODIFIYSCHEMA yes 20070512
lekar384 CANDOQUERIES yes 20070904
lekarna CANMODIFYSPOTREBA Yes 20070910

Bullet 4. Tabulka uživatelů Tato tabulka slouží k definici uživatelů systému, k jejich autentikaci. Tabulka obsahuje tyto sloupce:
jmeno - uživatelské jméno (přihlašovací jméno)
heslo - uživatelské heslo (plain tvar)
popis - popis uživatele, zobrazuje se uživateli po přihlášení (doporučeno nastavit na jméno, příjmení, tituly uživatele, případně další popis, např. název jeho oddělení)

Bullet 5. Administrace privilegií a uživatelů, logování Dá se říci, že tabulka uživatelů je autentikační část, a tabulka privilegií je autorizační část systému. Tabulky uživatelů a privilegií lze spravovat běžnými nástroji pro práci s MySQL databází, např. pomocí MySQL Query Browser. Přístup k této databázi a její editaci by měli mít pouze pověření pracovníci Výpočetního střediska.

Bullet Logování se děje do tabulky userlog, logují se sem akce uživatelů. Struktura tabulky userlog:
id - unikatní identifikátor
datum - čas ve formátu YYYYMMDDHHIISS
ipadresa - ip adresa stroje, ze kterého byla akce provedena
hostname - doménové jméno stroje, ze kterého byla akce provedena
akce - textová identifikace akce
jmeno - uživatelské jméno uživatele

Bullet Index
JLABS Aktualizováno dne 20080611. Komentář: info@jlabs.cz tel +420-257 210 890