JLABS

Mikrobiologie-2001.Instalace.Ústí.Checklist

Mikrobiologie verze 2001 - checklist instalace v Ústi nad Labem


Bullet Postupné kroky plnění specifických dat pro konfiguraci


Bullet Číselník zdravotnicných zařízení - začne se samotnou nemocnicí. Nutno zvolit vhodné symbolické kódy.
Bullet Číselník oddělení - začne se opět samotnou nemocnicí. Rovněž nutno respektovat ev. zaběhnutou nomenklaturu.
Bullet Číselník odesílajících lékařů. Nutno naplnit alespoň pár lékařů.
Bullet Verifikovat a ev. rozšířit přehled používaných antibiotik a jejich trojpísmenných zkratek.
Bullet Vzít dosavadní žádanky a rozhodnout, která data se budou zapisovat a která, třebas výhledově, se budou přebírat z centrálního systému, až to bude možné.
Bullet Upravit a schválit základní registrační formulář - přehled položek, pořadí i styl typování.
Bullet Probrat automatické konverze (na velká písmena, první písmeno velké, ...) a základní kontroly.
Bullet Z praxe plyne, že většina položek je sice žádoucích, ale nesmějí být zcela povinné. Při úrazech apod. často nejsou údaje známy a nesmějí provoz blokovat.
Bullet Rozhodnout, které z položek se mají v cyklickém vkládání dědit vzorek od vzorku. Není to úplně banální, protože to záleží na organizaci práce při příjmu materiálu, zda je tříděn už fakticky po odděleních, nebo zase spíše podle typu materiálu apod. Jde o to, aby operátor zapisoval co možná nejméně.
Bullet Definovat výčet laboratoří podle specializace (bakterka pro JIP, pro ambulance, serologie, virologie, ...). Jedná se o formální rozčlenění pracoviště na menší jednotky, do kterých se materiál dává již s cílem odpovídajícího zpracování. Nutno zvážit spíše na odborné úrovni.
Bullet Prověřit konfiguraci účtovacího mechanismu. Tedy obsah tabulek PojMat,PojVys apod.
Bullet Pro diskové sestavy udělat seznamy předem definovaných antibiotik.
Bullet Taktéž pro sestavy MIC, zde je potřeba v každé sestavě dodat i začátek škály ředění a breakpoint pro dané antibiotikum v dané sestavě. Tato data se mohou lišit jak od výrobce k výrobci, tak i mezi sestavami, kdy nějaké antibiotikum zabírá lépe na určitý typ mikrobů a na jiný hůře.
Bullet Pro serologii a virologii, které jsou blžší spíše biochemickému stylu, je potřeba získat taxativní výčet metod a charakteristiku údajů, které jsou výsledkem. Pro každou metodu nakreslíme odpovídající razítko, je ale potřeba vědět předem, zda se do něj píše jenom jedno číslo, nebo i hodnocení, poznámka apod. Jedná se o mechanickou práci, skoro kopírování, a není nutno, aby výčet byl hnedka zkraje definitivní. Naopak, přidávat je možno za pochodu.
Bullet Prověřit a ev. rozšířit přehled materiálů - ten je ale celkem exhaustivní a může být, že bude spíše redukován. Stačí ale jenom pasivovat položky tak, že nebudou nabízeny - pak je možno je kdykoli aktivovat.
Bullet Upravit některou standardní konfiguraci laboratoře - nabídky, mustrovníky, ... - na použitelnou podobu podle místních zvyklostí. S vysokou pravděpodobností se dá použít nějaká již hotová konfigurace a během zácviku se doupraví.
Bullet K diskové citlivosti: bude se používat hodnocení C,R,I nebo primárně průměr zóny (0-40mm), který se podle breakpointu interpretuje už pak sám jako C,R,I ? Zase to znamená hlavně výběr vhodných již existujících typů razítek a překopání posloupnosti antibiotik.
Bullet Definitivní podklady pro formální vzhled výsledku, tedy údaje do hlavičky apod.
Bullet Rutina s podepisováním výsledků. Kdo ano a kdo ne apod.
Bullet Hromadný tisk výskedků. Nutno koupit vhodnou tiskárnu, rovněž papír a nastavit detailně. Není urgentní zrovan do Vánoc, ale musí se na to myslet. Konfigurace v Plzni se osvědčila. Je to řádková trochu lepší Epsonka a tiskne se jednoduše na papír, který je v balíku a stránka je cca poloviční. Tedy normální, ale půlená perforací. Většina výsledků se vejde na půllist, sáhodlouhé pak zaberou odpovídající počet půllistů.
Bullet Rozvážit strategii zveřejňování výsledků. Není urgentní, ale časem je nutné, aby na webových stránkách bylo vidět jenom to, co má vidět být. Zprovoznění rozhraní na centrální systém je ze strany SMS naplánováno v horizontu 12 měsíců, prezentace mimo centrální systém tedy asi začne mnohem dříve.
Bullet Konsultační systém - nutno definovat požadované úpravy, vazby na žádanky apod. Z počátku alespoň rámcovou představu, aby se dala práce naplánovat.
Bullet Statistika: alespoň rámcové představy. Systém se dá snadno rozšiřovat, hned z počátku by měl ale poskytovat právě ty statistiky, které jsou potřeba a nezatěžovat těmi, které budou mít smysl po určitém čase.


Bullet Zácvik a zaškolení.

Očekávaný rozsah zaškolení obsluhy je 10 půldnů v Praze a 5 půldnů v Ústí, přičemž toto je pouze vodítko bez nároku na úplnost.
Bullet Zácvik v Ústí by měl probíhat tempem cca 1x za 14 dnů a měl by být spojen s vyjasňováním podkladů pro definitivní konfiguraci systému pro potřeby pracoviště.
Bullet Konfigurace se neprovádí hned detailní, protože teprve během zácviku se vyjasní, které rysy systému je vhodné převzít beze změny a které se naopak musejí upravit.
Bullet Zácvik v Praze je věnován zejména rutinnímu ovládání, organizaci práce a drobným úpravám konfigurace, které vyplynou z pokroku při ovládání programu.
Bullet Je-li to možné, je vhodné systém zprovoznit za účelem experimentování na co největším počtu počítačů v Ústí, hlavním cílem není z kraje perfektní provoz, ale zvládnutí rutinního ovládání a zrovna tak dobře i odhalení těch bodů, které si díky konkrétní situaci v laboratořích vynucují úpravy.
Bullet Během zácviku se obsah databáze s výjimkou konfiguračních údajů nijak neuchovává a je možno jej tedy i jakkoli "ničit".
Bullet Zálohy se ale provádějí tak jako tak.
Bullet Do ukončení zkušebního provozu je referenční databází i konfigurací ta, kterou má JLabs - resp. se paralelní úpravy v konfigurací synchronizují po vzájemné dohodě.
Bullet Konfiguraci včetně razítek pro sestavy atd. provede iniciálně JLabs, posléze se počítá s tím, že v Ústí si uživatelé budou provádět drobnější úpravy sami, zásadnější ale bude zase přednostně dělat v rámci technické podpory JLabs.
Bullet Jelikož je dokumentace k systému celkem rozsáhlá, bude se dokumentovat zpětně každá úprava prováděná v Ústí tak, že vznikne vlastní řada "cvičení" - v těch se pak zpětně uživatelé rozeberou v budoucnosti při provádění analogických úprav.


Bullet Prozatím zjištěné odlišnosti od standardního stavu


Bullet PC jsou se systémy Windows98 nebo Windows2000. Komunikace se Sambou je tedy kryptovaná.


Bullet Check-list pro bázovou funcionalitu.


Bullet Ubio běží a je vidět z okolních počítačů.
Bullet Zbio běží a je vidět z okolních počítačů.
Bullet Definitivní IP adresy počítačů jsou podchyceny, počítače mají stejná jména pro netbios i ip.
Bullet Ubio i Zbio jsou správně zavedeny v DNS a dalších komponentách místní síťové infrastruktury.
Bullet Virgin konfigurace obou počítačů jsou uschovány křížem v adrersářích /jlabs/backup/ubio.tgz a zbio.tgz na obou počítačích. Zejména síťové parametry, /etc atd.
Bullet Složky install jsou přístupné bez hesel jak pro ubio tak pro zbio.
Bullet Ubio je nastaven na call-back easywanem.
Bullet Zbio je nastaven tak, že v případě potíží bude schopen aspoň zvednout modem, který se v tu chvíli na něj připne.
Bullet Běží WWW server na Ubio a jsou na něm vidět návody.
Bullet Dtto Zbio.
Bullet Běží PHP zveřejňovací software na UBio.
Bullet Dtto Zbio.
Bullet Instalace a první spuštění proběhly na 2-3 lokálních PC.
Bullet Aplikace se rozeběhne a něco zobrazí - je aspoň formálně funkční.
Bullet Ubio je přes easywan napojitelný až na lokalitu K34.


Bullet Krom toho je cílem první etapy udělat inventuru PC, na kterých se bude systém ještě zprovozňovat. Zejména je potřeba vytipovat počítače s malými monitory, horšími grafickými adaptéry a vůbec všeobecně slabé. Ideální ještě pořád krásně použitelná konfigurace je v dnešních poměrech již vyložený výběh:


Bullet CPU >=200 MHz
Bullet RAM >=32 MB
Bullet HDD >=1.2GB
Bullet Grafika - 4MB RAM, 1024 x 768 v 16-bit barvách
Bullet Monitor - 15", raději 17".


Bullet Rejstřík kapitoly


JLABS Aktualizováno dne 20001118. Komentář: info@jlabs.cz