Konsultační systém - ovládání
Úvod
Program KONSULT, jak již jeho nezkrácený název, "Konsultace antibioterapie", napovídá, slouží jako podpůrný informační prostředek k provozu mikrobiologické laboratoře. Dodává konsultujícímu lékaři informace o pacientovi a jeho případné dosavadní léčbě. Program je již od počátku koncipován jako síťový, umožňuje tedy současnou práci libovolného počtu operátorů; omezuje pouze současný zápis do stejného záznamu (konsultace), což je vzhledem k typu práce s programem omezení nepatrné.
Ovládání a základní charakteristiky programu, budoucí vývoj
Program je pro urychlení práce lékařů a s přihlédnutím na umístění počítače v laboratoři uzpůsoben pro plné ovládání z klávesnice; obsahuje číselníky léků (antibiotik) a jejich aplikací a doporučených dávkování, lékařů a zdravotních zařízení; pro zajištění správnosti a konsistence zadávaných údajů tyto kontroluje postupně ve třech úrovních (když není pacient nalezen v první úrovni, pokračuje hledání ve druhé, případně ve třetí): ve vlastních datech (předchozí konsultace téhož pacienta), v laboratorním registru (data získaná z odebraných vzorků a pořízená programem NEMOC) a konečně v centrálním nemocničním registru. Pořizovaný záznam je kontrolován na správnost rodného čísla (dělitelnost 11) a dále na odlišnost jména, čísla pacienta a RČ od výše zmíněných kontrolních údajů (pokud byly v některé z úrovní nalezeny). Program dále vytváří textové protokoly o jednotlivých konsultacích, v případě, že jsou některému pacientovy předepsána tzv. vázaná antibiotika, vytvoří žádanku o výdej ATB pro lékárnu.
Ve vývoji je funkce programu, která bude archivovat již uzavřené konsultace při jejich změně spolu s datem změny a jejím autorem; program tak bude splňovat požadavky pro věrohodnost dokumentace.
V blízké době bude zavedena do provozu zjednodušená, intranetová verze programu, která bude umožňovat prohlížet veškeré údaje pořízené v programu Konsult pouze za použití internetového prohlížeče. Odpadne tedy nutnost instalovat na počítače, kde není třeba pořizovat data, program Konsult.
Práce s programem
Počáteční okno programu je tzv. browser v režimu Terapie; zde je zobrazen seznam všech konsultací pořízených v programu a seřazených podle data pořízení. Nejnovější záznamy jsou dole; program se na začátku nastaví na konec. Nad seznamem konsultací jsou pole používaná pro vyhledávání: Příjmení, Jméno, Rodné číslo a Číslo pacienta. Do těchto polí se lze dostat stiskem kláves ALT + S. Po stisku klávesy ENTER je vyhledán nejnovější záznam obsahující zadané údaje. Pokud není pacient s uvedenými údaji nalezen, program se dotáže, zda má založit nový záznam, nebo se má pokusit hledat v laboratorním registru. Pokud není pacient nalezen ani zde, program nabídne ještě hledání v centrálním registru nemocnice. Při nalezení hledaného pacienta je nabídnuta možnost založení nové konsultace a překopírování identifikačních údajů z nalezeného záznamu.
Stisk klávesy CTRL + ( v browseru vyhledá další záznam odpovídající zadaným podmínkám hledání. Klávesa CTRL + 1 vyvolá hledání zadaných údajů v datech programu Konsult, CTRL + 2 v laboratorním registru a CTRL + 3 v centrálním registru. Klávesa CTRL + S přepíná zobrazování stornovaných konsultací, CTRL + F nastaví filtr podle údajů z aktuálního (zvýrazněného) záznamu. V browseru jsou potom zobrazeny pouze konsultace toho pacienta, podle jehož konsultace byl filtr vytvořen. Klávesa CTRL + G zadaný filtr zruší. CTRL + * založí nový prázdný záznam, CTRL + + založí nový záznam a zkopíruje do něj údaje pacienta z aktuálního záznamu. CTRL + - slouží ke stornování záznamů (záznam o konsultaci nelze úplně vymazat, ale je označen za neplatný a není brán v úvahu při různých výpočtech). Klávesa ENTER v browseru slouží k otevření detailního pohledu na vyznačenou konsultaci.
Karta konsultace
V kartě konsultace se vyplňují údaje o pacientovi - jeho nacionále, diagnosy, operace, současný stav (status praesens), indikace a doporučení; zdravotní zařízení a oddělení, ze kterého pacient pochází, jméno ošetřujícího lékaře a jméno lékaře zapisujícího konsultaci. Tlačítkem "Antibiotika" (CTRL + A) se lze přepnout do karty ATB, ve které se pořizuje terapie. "Duplikovat vše" překopíruje veškeré údaje z předchozího záznamu. Tlačítka "Browser+filtr" (CTRL + F) a "Zrušit filtr" (CTRL + G) fungují stejně jako stejné kombinace kláves v browseru. "Náhled na tisky" zobrazí, jak bude vypadat protokol o konsultaci a žádanka o výdej ATB, až budou vytištěny. "Ukončit konsultaci" (CTRL + U) vytiskne protokol a případně žádanku a převede rozpracovanou konsultaci do stavu vytištěno. Každá další změna této konsultace může být provedena pouze po zadání hesla. Tlačítka "Proh. protokol"a "Proh. žádanku" zobrazí příslušný soubor (protokol/žádanku); v případě, že sestavy nebyly vytvořeny, jsou tlačítka neaktivní. Tlačítko "Refresh" zobrazí aktuální údaje (pro případ, že by je někdo změnil při současné práci na stejném záznamu). "Odemknout" (CTRL + O) slouží k odemknutí již uzavřené konsultace - po zadání správného hesla lze záznam měnit. Tlačítko "Browser" způsobí návrat do browseru a tlačítko "Konec" ukončí práci s programem.
Karta ATB
V kartě ATB jsou dva seznamy: současná a navrhovaná terapie. V současné terapii jsou uvedena ta antibiotika, která pacient užívá (pokud byl již pacient dříve konsultován, jsou zkopírovány záznamy z navrhované terapie předchozí konsultace a připraveny k úpravám) a v navrhované terapii lékař zadá antibiotika, která má pacient užívat v budoucnu. Do kolonky zdůvodnění lze zapsat zdůvodnění navrhované terapie; to je potom vytištěno do protokolu o konsultaci.
Výdej vázaných ATB
Pokud se lékař rozhodne předepsat nějaká vázaná antibiotika (lze vydat pouze se svolením mikrobiologického oddělení), vyplní v kartě ATB v navrhované terapii pole PD (počet dnů). Program pak spočítá podle předepsané denní dávky a velikosti balení potřebný počet balení a při ukončení konsultace vytiskne Žádanku o výdej vázaných antibiotik, která je automaticky zadána do systému lékárny.
Profylaxe
Režim Profylaxe okna browser slouží k výdeji ATB ne pro konkrétní pacienty, ale do rezervy na jednotlivá oddělení nemocnice. Funguje analogicky s režimem Terapie. Stejně se zde přidávají/stornovávají záznamy a stejně se vyvolává karta profylaxe. Ta je analogická s kartou konsultace, jsou pouze vynechány osobní údaje o pacientech. Karta ATB zde obsahuje pouze pole navrhovaná terapie. I o profylaktických konsultacích jsou vytvářeny protokoly a v případě, že jsou v kartě ATB předepsána vázaná antibiotika, i žádanka pro lékárnu.
Vizita
Režim Vizita slouží k jinému pohledu na data programu: nabízí přehled pacientů a jejich terapie. V tomto režimu se nepořizují nová data, slouží pouze k jejich prohlížení. Tento režim byl již plně převeden do intranetové podoby a může sloužit k prohlížení dat i bez programu Konsult pouze v internetovém prohlížeči. Browser je zde rozdělen na dvě části. Na levé straně je zobrazen seznam pacientů (na rozdíl od režimu Terapie je zde každý pacient zobrazen pouze jednou), data jejich první a poslední konsultace a celkový počet konsultací. Podle těchto údajů je možné seznam i třídit. Po stisku klávesy se CTRL + T (nebo po uplynutí nastavené doby, aniž by se změnil vyznačený záznam) je na pravé straně zobrazen seznam konsultací pacienta vybraného na levé straně. Klávesou TAB lze přeskočit na pravou stranu do seznamu konsultací pacienta. Na levé straně se poté zobrazují detaily konsultací vybraných v seznamu na pravé straně.
Klávesou CTRL + B lze přeskočit z Vizity do Terapie a zpět. Program pak v obou seznamech nastaví stejného pacienta. Klávesa ENTER přeskočí do Terapie a nastaví na vybraného pacienta filtr. Klávesa CTRL + D slouží k vyvolání okna pro nastavení filtru na vizitu: v okně lze omezit datum konsultace, antibiotika a oddělení. Po aktivaci filtru zůstanou v levé části pouze ti pacienti, kteří byli v daném období konsultováni, byli na daném oddělení a měli předepsaná daná antibiotika. V pravé části jsou červeně vyznačeny ty konsultace, které daný filtr splňují, ale zobrazeny jsou všechny konsultace. Klávesou CTRL + L lze tento filtr zapnout/vypnout.
Opravný režim
Opravný režim je funkce programu, která umožňuje vyhledávat nekonsistentně pořízené záznamy a opravovat je. Tato funkce není určena běžným uživatelům programu Konsult, ale pouze správci systému, proto je přístup chráněn heslem.
SQL Dotazy
Stejně jako opravný režim je režim SQL dotazy chráněn přístupovým heslem. V tomto režimu lze zadávat, ukládat na disk a spouštět dotazy jazyka SQL. Výsledky těchto dotazů lze poté exportovat do formátu Dbase nebo Paradox.