JLABS

Mikrobiologie-2001.Kniha.Obrazovka

Uspořádání zápisu na obrazovce


Bullet Zápis do knihy je co do svého designu odvozen od osvědčeného původního designu předchozích verzí programu. Vychází z ergonomických zkušeností a respektuje původní nároky na uspořádání zápisu.


Bullet Vzhledem k tomu, že grafické prostředí (ať Windows nebo X-Window) poskytuje řádově jiné možnosti než původní semigrafika v rastru 25x80, byl design patřičně upraven tak, aby se jednalo o aplikaci grafickou, která respektuje historicky vzniklé uspořádání obrazovky a která je přitom konformní s grafickým prostředím. Proto také systém vychází i nadále z fiktivního rozdělení oblastí obrazovky na rastr řádků a sloupců, používá však proporcionální písmo a původně semigrafické elementy zápisu byly změněny na grafické.


Bullet Zápis na obrazovce se člení na tyto úseky:


Bullet Panel nástrojů s tlačítky OK, Storno a Výsledek, který přiléhá přímo k horní liště okénka aplikace.
Bullet Informativní formulář (jenom na čtení) s daty o pacientovi a vzorku. Je to vlastně izolované razítko, jeho definice je sys/green.def.
Bullet Panel nabídek elementů zápisu - zde jsou pod barevnými tlačítky shromážděny nabídky (přímé nebo přes upřesňující menu) citlivé na stisk Alt a písmena. Odpovídající písmeno je v daném tlačítku. Panel je shopen rolování jak myší, tak i klávesami CtrlPgUp a CtrlPgDn - nabídka může být tedy i delší a obsahovat skrytou část s méně frekventovanými funkcemi. Obsah panelu je definován konfiguračním parametrem sys/ref.def, který může být i trumfnut pomocí translací pro konkrétní laboratoř, typicky je to pak sys/ref-a.def apod.
Bullet Zbytek obrazovky je s výjimkou spodní informativní lišty věnován zápisu do knihy. V levé části je panel orientačních tlačítek, je to vlastně v perspektivě 1:3 zmenšený a na jedno razítko omezený iniciální zápis. Slouží k rychlé orientaci z dlouhém zápisu. V pravé části je pak detailní zápis. Čárkovaně je naznačen na jeho ploše fiktivní rastr sloupce x řádky. Jednotlivé elementy zápisu jej respektují - úplně v řádcích a přibližně ve sloupcích.
Bullet Elementy zápisu jsou vlastně otisky razítek z knihovny razítek.
Bullet Zápis je uspořádán do řádků, vlastně tradičně pojmenovaných trojřádků (původně se jednalo skutečně o tři řádky semigrafického rastru), kde první, obvykle celý trojřádek zabírající razítka, se nazývají mustrová. Jsou velká a malá. Velká zabírají obvykle pět sloupců rastru a malá dva. Jsou to jakési význačné ukazatele zápisu, nadpisy paragrafů. Úsek mezi dvěma velkými mustrovými razítky tvoří ucelenou technologickou etapu zpracování vzorku. Zápis se pak odehrává v tomto úseku, sem se přidávají značky izolovaných mikrobů, citlivosti, vlastnosti, kvantitativní údaje, ale i volné texty klasifikující pozorování.
Bullet U každého elementu se nastavují tyto jeho atributy v knihovně razítek:
Bullet Výška v řádcích - 1 nebo 3, jednořádkové elementy se centrují na prostřední řádek.
Bullet Šířka ve sloupcích
Bullet Barva textu
Bullet Barva podkladu
Bullet Výplň pro šrafování
Bullet Text
Bullet ... viz kapitola o Práce s knihovnou razítek

Bullet Graficky se od sebe odlišují následující typy elementů zápisu:
Bullet Zmenšená tlačítka (buttons) pro orientační pohled v perspektivě 1:3.
Bullet Velká mustrová razítka - obvykle velké šrafované bloky velikosti 5x3.
Bullet Malá mustrová razítka - obvykle menší šraované bloky velikosti 2x3.
Bullet Razítka typu Mikrob nebo Nft - červený blok 3x3 s místem na zápis zkratky.
Bullet Zoomovací razítka - programovatelné formuláře. Typicky pro citlivosti, MOP apod. Vyskytují se všude jako kontejner na strukturovaná data. Zoomují se pomocí stisku F5 nebo dvojklikem a tím se zahajuje jejich editace. Obvykle jsou to nízké bloky s libovolnou šířkou.
Bullet Textové elementy zápisu - předem připravené texty komentující materiál apod. Opět nízké bloky s libovolnou šířkou. Jejich barva se volí typicky šedá a pak se jeví opravdu jako otisk razítka s textem.
Bullet Vlastnosti - razítka opět nízká na jeden řádek rastru, libovolné šířky a obsahují buď pouze nápis (hemol.) nebo nápis i prostor pro vyplnění dat. Například pro kvantitu.


Bullet Rejstřík kapitoly
Bullet Nadřízená kapitola dokumentace / rejstřík


JLABS Aktualizováno dne 20000623. Komentář: info@jlabs.cz