JLABS

Mikrobiologie-2001.Odlišnosti

Odlišnosti a nové funkce oproti předchozím verzím


Bullet V této kapitole jsou jenom zrychleně podchyceny zásadně důležité novinky. Bližsí jejich popis se pak nalezne v odpovídajících kapitolách. Mnoho novinek je rovněž popsáno v úkolech pro administrátora systému.
Bullet Hlavní novinkou je to, že se systém administruje sám sebou. Většina konfiguračních údajů se uchovává dvojmo. Jednak v k tomu určených databázových tabulkách (Translace, Refy,...) a dále v podobě MEMO položek uvnitř číselníků. Do této druhé podoby se dostávají tzv. exportem, který se vyvolává stiskem Alt+E nad kokrétní kategorií parametrů. Z toho plyne mimo jiné, že nestačí pouze smazat kupříkladu sys/alias.n, ale že se tak musí stát jak v číselnících, tak i v Refech.
Bullet Takže razítka může administrátor ladit a teprve když je spokojen, je může exportem poslat do provozu.
Bullet Software je vybaven nekompromisním a agresivním způsobem používání vyrovnávací paměti. Zjednodušeně řečeno se snaží z databáze číst parametry, razítka a další údaje jenom jednou za celou dobu běhu programu. Tím se mimořádně šetří komunikace po počítačové síti. Dojde-li ale za běhu programu například ke změně razítka, které už před nějakou dobou program četl, změna se ignoruje, protože se uplatní vyrovnávací paměť. Buď je nutno program restartovat nebo alespoň restartovat explicitně jeho vyrovnávací paměť - k tomu je volba na Ctrl+F3.
Bullet Nejčastější adiministrátorské zásahy jsou sumarizovány ve volbě Ctrl+F3.
Bullet Systém je implementován radikálně jinou technologií, která umožňuje ještě vyšší úroveň flexibility. Doposud byl program imager.exe (předchozí verze) i tak velmi flexibilní na úrovni razítek, mustrů atd. díky tomu, že fungoval jako interpret uživatelských souborů. Tato funkce byla zachována a navíc sám program je rovněž implementován na základě interpretace uživatelských programových souborů. Jsou tedy snadné změny v chování programu, v jeho formulářích apod., což dříve bylo obtížnější.
Bullet Systém je také pojat jako integrovaný a obsahuje v sobě funkcionalitu dříve různých komponent.
Bullet Byla vytvořena některá nová standardní razítka. Analogií MIKROB je nyní i PARAZIT. Dále bylo doplněno razítko UCET pro manuální doúčtování na úrovni knihy - viz stránka o účtování
Bullet Program je krom klávesnice citlivý i na používání myši ve shodě s konvencemi Windows.
Bullet Dalším vylepšením prošlo otiskávání mustrů a půd. Je provádeno automatickým vkládáním nových řádků a tím pádem jednak odpadá nutnost používat ^F a dále se nepodaří mustrové razítko otisknout na nevhodné místo.
Bullet Grafická prezentace byla největším oříškem. Původní verze programu se vyznačovala vysokou rychlostí a používáním různých triků až na samou hranu únosnosti pro počítač, operační systém i uživatele. Původní semigrafika byla v pevném rastru, současná verze používá určitého kompromisu. Použitá písma jsou proporcionální, rastr konstrukce razítek i políček uvnitř nich je neproporcionální. Tím vzniká vysoká podobnost s původní formou zápisu aniž by se muselo ustoupit od "Windowsího" vzhledu aplikace.
Bullet Vyladění písem, velikostí rastrů, barev i dalších grafických záležitostí si vyžádalo velké úsilí. Proto se nedoporučuje používat všelijak absurdní barevná schémata nebo velikost písma v nastavení Windows. Předpokládáme rozlišení alespoň 800x600, doporučené je 1024x768 nebo 1280x1024 i více. Velikost písma normální, tedy "malá písma". Barevné schéma by nemělo aplikaci drasticky ovlivnit, ale předpokládá se okolí stavu "Standardní Windows". Systém očekává aspoň 16-bitovou barvu, při menším rozlišení by barvy mohly být "strupaté". Tyto požadavky jsou konformní s běžně vyráběnými PC pro kancelářské aplikace. I když se aplikace snaží vytvářet "platický" dojem zápisu, současná verze je důsledně 2D a pro její provoz jsou vhodné všechny standardní grafické adaptéry. Přepokládá se ale velikostb monitoru 17", 15" jako nejmenší ještě použitelné minimum. Pro lékaře pracující na statistických funkcích se přepokládá 19" nebo lepší, 17" jako minimum.
Bullet Na stránkách Historie prováděných úprav MNUL je recentní sumarizace všemožných a to i úplně banálních úprav, ze které si můžete udělat představu o řešených problémech ať konfiguračních nebo na straně software.
Bullet Rejstřík kapitoly


JLABS Aktualizováno dne 20001005. Komentář: info@jlabs.cz