JLABS

Mikrobiologie-2001.Popis verze

Popis verze systému 2001


Bullet Aktualizovaná verze systému, která je určena pro provoz od začátku roku 2001, je zcela nově přepracovaná na základě zkušeností s provozem původního software od roku 1993. Za dobu provozu systému došlo k převratnému technologickému pokroku počítačů i programového vybavení. Rovněž se změnilo a to hned několikrát systémové okolí, sazebníky, konvence a i nároky na provázanost s nadřízenými nemocničními systémy. Za dobu provozu se nashromáždila řada zkušeností i námětů na úpravy a rovněž se objevily i některé "Cimrmanovy" cesty.


Bullet Následuje výčet nových nebo staronových rysů systému


Bullet Klientská část systému, tedy ta, se kterou lékaři i laboranti přicházejí do styku na svých počítačích, je přesunuta důsledně do prostředí některého ze systémů Windows 95,98,ME,2000 nebo jejich následníků. Počínaje létem roku 2001 bude rovněž podporována ekvivalentní verze pro Linux v prostředí X-Window.
Bullet Provoz obou klientských částí, tedy pro Windows i pro X-Window bude možný simultánně pro stejnou instalaci. Tedy některé stanice X-Window a jiné Windows. Pro méně výkonné a vyloženě laboratorní počítače bude preferována od roku 2002 X-Window varianta jako více bezpečná a méně náročná na údržbu i výkon PC. Konsultační systém bude spíše směřován na prostředí Windows, které je dominantní obvykle v rámci celé nemocnice.
Bullet Migrace se týká důsledně všech komponent systému a nadále nebudou DOSové komponenty systému šířeny.
Bullet Integrace aplikací je provedena na bázi jádra VaxNt a s tím souvisí fakt, že funkce dříve poskytované jako separátní aplikace budou nadále součástí jednoho integrovaného celku.
Bullet Aplikace budou nyní rozděleny na vnitřní laboratorní systém (registrace,kniha,...), konsultační systém a statistický systém. Systém sledování nákladů, tiskový subsystém a všechny komponenty systému migrují do prostředí VaxNt. Formální výjimkou je konsultační systém, který ovšem je provozován nad stejnou databází jako zbytek aplikací. Jeho hlavní odlišností je fakt, že slouží v rámci nemocnice velmi frekventovaně k činnosti ležící mimo úzký rámec laboratoře.
Bullet Ovládání systému je podřízeno konvencím GUI, tedy Windows a protože se jedná o aplikaci na bázi jádra VaxNt, je ovládání systému zcela konformní se zásadami a obecnou strukturou tohoto jádra.
Bullet Novým rysem systému je tedy jeho konfigurovatelnost do pracovních profilů.
Bullet Další novinkou je pak fakt, že úplná údržba a konfigurace systému se provádí zcela v jeho vlastním rámci. Stejná aplikace tedy slouží jak k provozu laboratoře, tak i k designu razítek, mustrů apod.
Bullet Migrace systému z původní DOS´ové verze je zajištěna tak, že konfigurační data jsou přebírána z původního systému a transformována do nové podoby automaticky. Podobně i data provozní, tedy zápisy do knihy.
Bullet Vedle původních komponent na design systému jsou k dispozici nové nástroje na tvorbu razítek, které jsou více orientovány na jednoduchost designu těch razítek, která se od instalace k instalaci mohou měnit.
Bullet Tedy hlavně mustrů, antibiotických sestav, MIC sestav apod.
Bullet Serologie / virologie jsou pojaty jako vnitřní a ne paralelní samostatná část aplikace. Vazby na analytické přístroje jsou / budou v instalacích řešeny případ od případu na míru.
Bullet Migrací aplikací pod nové prostředí se sleduje technologický vývoj i snaha o lepší zabezpečení systému.
Bullet Styl práce se systémem vychází z původních aplikací včetně ovládání horkými klávesami.
Bullet O další úroveň se zvýšila otevřenost systému možnostmi integrování s libovolnými databázemi, které ev. v nemocnici existují a to pomocí JDBC ovladačů na straně serveru, tedy Linuxu.
Bullet Podobně se zvyšuje konfigurovatelnost systému, která se rozšiřuje z původně již zcela konfigurovatelné knihy i do prostředí registračního protokolu.
Bullet Individuální přizpůsobení je snazší a vedle metod konformních s jádrem VaxNt je k dispozici i "razítková" metoda umožňující do prostředí registrace vzorků přenést obraty jinak používané uvnitř knihy.


Bullet Základní nové rysy systému jsou tyto:


Bullet Některé zbytečně složité konfigurační záležitosti byly zjednodušeny. V době vzniku systému se počítalo s nepředvídatelnou složitostí vykazování pojišťovnám a s potenciálně větší variabilitou. Jelikož však vesměs vykazování výkonů prochází typicky koncentrací na úrovni nemocnice, prostor pro vyloženě exotické chování systému je omezen a v nové verzi software tedy potlačen.
Bullet Systém je nově dokumentován. Dokumentace vzniká současně s portováním systému a zachycuje výstižněji a ve větší šíři významnější rysy software.
Bullet Vzhledem k pokroku na poli hardware i databází, je nová verze více orientována na databázové prostředí od samého počátku vzniku dat. Systém si ale zachovává stále jemnou granularitu a využívá tak různých metod na zvýšení bezpečnosti dat tím, že existují jak v databázové podobě, tak i v podobě granulární. Databázová podoba slouží zejména pro aktuální orientaci a posléze pro statistiku, granulární systém je určen k dlouhodobé dokumentaci a archivaci a využívá originálních kompresních postupů tak, aby bylo možno i ve velké laboratoři ukládat provoz po dobu mnoha let ve formě umožňují rychlý přístup k jakkoli starým datům.
Bullet Část určená pro provoz na serveru je nadále orientována výhradně na Linux, verze pro Novell nebo WNT nebudou nadále podporovány. Migraci našich aplikací provozvaných na těchto systémech zajistí Janiga LABS v rámci technické podpory.
Bullet Ovládání systému je podřízeno konvencím Windows. Většina exotických triků zůstala zachována, některé, hlavně překonané, jsou nahraženy vhodně metodami konformními s Windows. Registrační protokol nyní spíše připomíná typické tabulkové aplikace, kniha byla zcela graficky redesignována. Vzhled systému se ale zachoval maximálně s přihlédnutím k faktu, že migrace vedla od semigrafického systému s neproporcionálním písmem k systému grafickému s proporcionálním písmem a možností grafických triků. Kniha je navržena jako kompatibilní vzhledem i ovládáním s předchozí verzí, dlouho byl hledán kompromis mezi možnostmi nabízenými GUI a tím, co ještě je v laboratorní praxi využitelné a co naopak škodlivé.
Bullet Styl práce se systémem je připraven na využití všelijakých novinek od čteček čárového kódu až k reorganizaci toku vzorků v laboratoři ve shodě se správnou laboratorní praxí.
Bullet Číslování vzorků tzv. Základním číslem zůstalo zachováno, primárním klíčem vzorku je ale nadále laboratorní číslo. Z důvodů praktických, tradičních i z důvodů kompatibility s předchozí verzí zůstane dvojaká identifikace zachována.
Bullet Rozhraní na nemocniční okolí bylo přepracováno a opírá se o JDBC využívané na straně serveru. Znamená to tolik, že k centrálnímu registru nebo jiným databázím v nemocnici se nepřistupuje rovnou, ale přes server. To mimo jiné drasticky zjednodušuje instalaci každého PC. Simultánní provoz jiných aplikací tvořených v rámci nemocnice to ale nijak neomezuje. Systém tedy může koexistovat s jiným již instalovaným softwarem.


Bullet Migrace na novou verzi je plánována postupně u všech instalací tak, jak to umožní provozní podmínky. Cílem je v roce 2001 dostat všechny instalace systému pod novou verzi a vyřešit akceptaci všech historických dat. Očekává se tento postup:


Bullet Kdekoli se bude počínaje podzimem 2000 zprovozňovat systém, bude ve verzi 2001. Konfigurační data budou automatizovaně přenesena ze stávající instalace. Kde taková nejsou, použije se základní referenční konfigurace jako výchozí. Přechod na nový systém bude skokový. Počínaje dnem migrace se nové vzorky zapíší do nového systému a ev. rozdělané vzorky se dokončí v systému původním. Jamile původní systém přestane produkovat zásadní množství výsledků, bude zkonzervován a postupně bude jeho datový obsah přenesen do nového systému. Přechod na novou verzi on-line plynule je nemožný hlavně kvůli astronomickému objemu starých dat. Při rozumném výkonu serveru jednoduše nelze očekávat, že import starých dat a dořešení všech neočekávaných stavů (vždycky nastanou) lze provést za jedinou noc. Budou tedy starý i nový systém několik dnů provozvány současně a nový převezme postupně denní rutinu. Starý systém bude novým datově "pozřen" pravděpodobně v horizontu dvou či tří týdnů, kdy se do systému přelijí snesitelná množství údajů každý den. Celý přechod na novou verzi je v současnosti předmětem detailního plánování a bude několikrát nejprve proveden cvičně. Takové "manévry" kolem povýšení verze jednoho systému nejsou zdaleka zbytečné a absurdní. Objem dat je mimořádně veliký, systém musí pracovat non-stop a žádná z potenciálních chyb při migraci nesmí provoz laboratoře zablokovat tak, že nebude možno pokračovat ve verzi staré a nová přitom nebude provozu schopna ... Plán step by step je možno nalézt na vnitřních stránkách Janiga LABS ...


Bullet Rejstřík kapitoly


JLABS Aktualizováno dne 20001005. Komentář: info@jlabs.cz