Hromadný tisk výsledků Hromadný tisk výsledků - ikona s názvem Spooler - je specializovaná úloha, která má tyto základní funkce:
přebírat vyhotovené výsledky v jejich tisknutelné podobě
umožnit vyhledávání v archivu těchto výsledků
tisknout jeden vybraný výsledek
tisknout dávku dosud nevytištěných výsledků v podobě určené lékařům, tedy co výsledek, to stránka
tisknout dávku výsledků pro archivační účely v superzhuštěném tvaru
...
Vedle toho jsou na této ikoně navěšeny i funkce sloužící ke konfiguraci systému číselníků apod. Jedná se o partikulární konfiguraci systému VaxNt/ProDB a více se o něm dočtete v dokumentaci k tomuto systému.
Základní tiskové funkce jsou navěšeny na funkčním tlačítku sytě modré barvy a vyvolávají se jako položky submenu.
Nejvíce s nimi přichází do styku uživatel s profilem PROFIL-TISK.
Vedle toho má aplikace plnou sadu funkcí VaxNt pro potřeby prohlížení a navigace v archivovaných datech.
Tato úloha bude typicky používána veškerým personálem pro potřeby prohlížení historických údajů, určenou osobou pro tisk bude používána pro tiskové funkce.
Předpokládá se, že zhuštěný tisk probíhá na laserové tiskárně fontem Letter Gothic CE a velikostí 3. Takto se vejde na jednu stranu kancelářského papíru 190 řádků po 340 znacích. Ve dvou sloupcích se tak vytiskne 16 průměrných nálezů. Při oboustranném tisku to znamená, že průměrná denní produkce výsledků se dá archivovat na přibližně deseti listech papíru v dostatečně čitelné kvalitě. Zhuštěný tisk probíhá podle následujícího scénáře:
Operátor zvolí tuto funkci
Program projde všechny výsledky a vybere ty, pro které dokumentační zhuštěný tisk ještě neproběhl.
Sestaví z nich "dlouhou nudli papíru", kterou nakrájí na sloupce a sestaví stránky o velikosti 340 sloupců x 190 řádků.
Vypočte počet stránek a podle něj odpovídající počet listů pro oboustranný tisk.
Oznámí operátorovi, že se bude tisknout například 8 listů papíru
Operátor si odpočítá zadaný počet papírů a vloží je do tiskárny.
Potvrdí tisk - ten se rozjede a potiskne po jedné straně všechny papíry.
Až se zásobník vyprázdní, vyjme operátor papíry a podle typu tiskárny je vloží zpět do zásobníku - to je potřeba v každé tiskárně jinak. Například pro typ HP Laser Jet 1100 se papíry obrátí jednou už potištěnou stranou směrem od sebe a vloží se do zásobníku "vzhůru nohama".
Pokud operátor vloží do tiskárny více listů, potiskne se jich více z jedné strany a méně pak ze strany druhé. Vloží-li tam listů méně, potisknou se nejprve listy oboustranně a pak se zbytek vyjede na doplněné listy. V krajním případě se dá tisknout i po jednom papíru - každý, který projede, je otočen a vložen znovu.
Tisk pro lékaře je naopak určen pro řádkovou a poměrně rychlou tiskárnu, velikost stránky musí být nastavena podle skládaného papíru. Doporučená velikost je polovina běžné stránky, při nejhorším se dlouhé výsledky vyjedou na dvě stránky. Operátor má širokou škálu možností, jak ovládat třídění tištěných výsledků do štosu skládaného papíru - vybere tu nejvhodnější podle potřeby. Nejspíše to bude podle odesílajícího oddělení a lékařů, ale i jakkoli jinak. Tiskne se zásadně to, co ještě nebylo tištěno. Pokud jsou generovány provizorní výsledky, tiskne se opakovaně poslední známá verze. Jestliže tedy laboratoř vyprodukuje výsledek pro laboratorní číslo A06789 v celkem pěti po sobě jdoucích dnech, vytiskne se výsledek 5x. Pokud se ale tiskne z nějakých důvodů jenom v pondělí a v pátek, vytiskne se pouze 2x. Typicky se ovšem tisknou pouze výsledky, které jsou definitivní.
Popis logiky Spooleru
Spooler je aplikace pro prostředí Windows (95,98,NT) a funguje proti sql databázi libovolného typu.
Je postavena na bázi VaxNt jako další pokročilé komponenty celého systému.
Laboratorní systém produkuje výsledky ve formě souborů resp. MEMO položek stylem co laboratorní číslo, to
jeden soubor. Soubor je de-facto rovnou tisknutelným obrazem papíru a je obohacen o definiční řádek - hlavičku.
Ve formě souboru se výsledek předává do centrálních informačních systémů a archivu, ve formě MEMO položek
zůstává v databázi.
Vlastní spooler je schopen archivovat libovolné textové dokumenty a orientuje se v nich tzv. fuzzy
logikou přes vhodné tagy. Umí tedy z výsledku poznat podle určitých pravidel, co je příjmení pacienta,
co laboratorní číslo a co by mohl být odesílající lékař. V provedení pro mikrobiologii se ovšem
orientuje rovnou podle databáze.
Jakmile laboratorní systém vytvoří výsledek, je tento automaticky v databázi v tabulce Vysledky. Vznikne rovněž
ve formě souboru.
Na straně serveru běží periodická úloha (daemon), která má za úkol vzniklé soubory s výsledky odklízet. Přemisťuje je na místo určené pro Spooler a navíc je může přenést na místo určené pro styk s celonemocničním systémem. Tam pak tyto výsledky může odebírat jakákoli aplikace na rozhraní.
Spooler sám má pak funkci "Převzít nové výsledky" - tou se jednoduše zpracují všechny až doposud vytvořené
soubory s výsledky. V důsledku vznikne odpovídající počet nových vět v archivní databázi a zdrojové
soubory s výsledky jsou přesunuty na místo určené pro odkládání již zcela zpracovaných souborů.
Nově zařazené věty ev. přepíší předchozí verze výsledků. Každopádně jsou ale označeny jako dosud netištěné
a to jak v "lékařské" tak "zhuštěné" podobě.
Při tisku se nastavují posléze příznaky podle toho, jak věta už byla vytištěna. Předpokládá se, že bude
tištěna vždy 2x - jednou v podobě pro lékaře a podruhé v dokumentační podobě. Krom toho je možno
každou větu vytisknout jednorázově - to se bude pouzžívat kupříkladu pro vytváření duplikátů nebo nápravu nečitelného tisku. Tedy vadné pásky, toneru nebo zamuchlaného papíru.
Konečně je možno hromadně tisknout jakoukoli vybranou množinu.
Konkretizovaný návod pro hromadný tisk - rutina
Rozlišujeme dva typy hromadných tisků výsledků:
Normální - co nález, to jedna stránka papíru, pro dlouhé nálezy třebas i několik stránek. Tímto tiskem se zabýváme rutinně a to u počítače, kde je připojena vhodná řádková tiskárna.
POZNÁMKA: K tisku je potřeba, aby byla tiskárna správně nastavena a není od věci zkontrolovat napřed, zda její velikost papíru je "Custom" a tam pak 2000 x 1550 desetin mm. Normální orientace papíru. Jinak se bude papírem plýtvat nebo vznikne nepoužitelný paskvil s ujíždějícími papíry. Velikost papíru je uvedena pro typický skládaný papír s poloviční délkou stránky.
Zhuštěný (dokumentační) tisk určený pro archivaci. Tisk se provádí na laserovou tiskárnu oboustranně a ve dvou sloupcích co možná úsporným způsobem tak, aby se skladovalo minimální množství potištěného papíru. Tisk se bude asi provádět na jiném počítači.
Tiskové funkce jsou soustředěny na sytě modrém knoflíku. Nadále budeme předpokládat, že provádíme normální tisk, což je zdaleka nejčastější případ.
Hned zkraje si musíme ujasnit, zda chceme tisknout novou dávku výsledků, které na laboratoři vznikly od posledního tisku. Pokud ano, rovnou převezmeme všechny nové nálezy. Pokud ne, asi budeme chtít dotisknout dávku, při které se nějak zamotal papír, došla barvící páska, vypadl proud nebo se počítač jednoduše zbláznil.
Začneme tím, že z menu globálních pohledů vybereme vhodný pohled na nálezy. Máme sice několik různých možností, ale typicky budeme tedy vybírat ze dvou:
Přehled dosud netištěných podle oddělení - to vybíráme k vytištění další dávky.
Dotisk - sáhodlouhý přehled, ve kterém jsou proti proudu času setříděny jednotlivé tiskové skupiny. Naposledy tištěná dávka je vpředu a je setříděna podle Oddělení,Příjmení a Jména.
Tisk dosud netištěných výsledků je jednodušší. Pokud si nejste jisti, že papír je v tiskárně správně založen k okraji listu, můžete cvičně vytisknout jednou nebo dvakrát první nález v zobrazení - ten pak můžete vyhodit, poslouží jenom k ověření správnosti založení papíru. Taky ověříte, že tiskárna je dobře nastavena.
POZNÁMKA: Je-li tiskárna nastavena chybně, projeví se to špatnou délkou stránky. Vzhledem k vlastnostem Windows je pak potřeba z programu Spooler vyskočit a přenastavit tiskárnu, aby si toho všimnul - dívá se na vlastnosti tiskárny jenom při startu ... TEDY PŘI PROBLÉMU S TISKÁRNOU UKONČIT SPOOLER A PO VYŘEŠENÍ ZASE SPUSTIT.
Pokud test dopadl dobře nebo pokud máte už práci s tiskárnou v ruce, můžete tisk spustit. Vygeneruje se ohromný tiskový soubor, nálezy v něm obsažené se označí v proměnné NTisk dnešním datumem a v proměnné KdyTisknul pak datumem a časem. Jednotlivé tiskové dávky se tedy poznají podle toho, že mají stejnou hodnotu KdyTisknul - jako, že se tiskly ve stejný čas ... Rozsah souboru je velký a v závislosti na rychlosti tiskárny bude tisk trvat i 30 minut a více.
DOTISK PO ZAMOTÁNÍ PAPÍRU:
Použijeme na to nejprve pohled na tištěné dávky. Jmenuje se originálně Dotisk ... Nejspíše se budeme zabývat dávkou, která je hned zkraje zobrazení. Podíváme se zběžně na papír, kam až se výsledky dotiskly. Nejlépe podle laboratorního čísla. Najedeme v zobrazení za poslední správně vytištěný nález a zvolíme funkci Dotisk - buď z modrého knoflíku nebo menu F9. Zobrazení začne samo rolovat a vybere od udaného místa seznam laboratorních čísel v rámci jedné tiskové dávky až do konce. Pak sestaví zase zbytkový tiskový soubor a odešle jej na tiskárnu.
Při dotisku se už nálezy neoznačují v proměnných NTisk a KdyTisknul - kdyby došlo k zamotání papíru při dotisku, už by se toho nikdo nedohledal. Takto by se prostě v případě takové katastrofy naskákalo zase o odpovídající počet záznamů dál ...
UMRAVNĚNÍ POČÍTAČE POTÉ, CO SE ZBLÁZNIL:
Windows si pamatují, co bylo tištěno a budou možná samy chtít pokračovat v tisku od místa, kde to jakkoli zkolabovalo. Můžete to využít a třebas pak jenom ručně dotisknout jeden dva nálezy na hranici, kde se kupříkladu zamotal papír. Můžete ale usoudit, že se tisknou úplné pitomosti - v tom případě je potřeba zrušit tisk vyprázdněním fronty tiskových dokumentů. To se dělá funkcí ve Windows.
ZKUŠENOSTI:
Musíte se obrnit trpělivostí, hromadný tisk je otravná práce. Pokud tomu nebrání rozpočet, nejlépe je celou dávku tisknout znova ...
Tiskárnu je nejlépe pořád sledovat. Jen s ní spustíte oči, začne se papír štosovat špatně, zadrhne se nebo tak něco.
Vhodný mod tisku se teprve ukáže po týdnech provozu. Může se stát, že budete chtít tiskat s potvrzenováním na obrazovce třebas po každých 10-ti nebo 20-ti nálezech, cokoli se ukáže jako pomoc při práci, můžeme naprogramovat.
Chce to někde sehnat do zásoby dvě barvící pásky a pořádný balík papíru. Budete tisknout nějakých 300 a více listů papíru za den a to není žádná banalita.
Docela dobrý tah je tisknout aspoň 2x za den, tím se zmenší úmorné čekání a sníží pravděpodobnost zblbnutí tiskárny nebo tiskajícího počítače / programu.
Klidne se může stát, že Váš počítač se bude skládat při příliš dlouhých tiskových frontách - to není možno dopředu odhalit a pokud to nastane, bude se to muset vyřešit. V každém případě je ale vhodné při tisku nemít spuštěn ještě WinWord a OutLook - Windows nebudou mít pak dost paměti...
Poznámky:
Z logiky věci vyplývá, že by se mělo tisknout den co den. Při tisku více, jak cca 300 výsledků je dobrá naděje,
že se nekde zmuchlá papír nebo dojde páska / toner. Pak je nutno tisk opakovat ... Dokumentační tisk by se
měl dělat 1x za den, tisky pro lékaře mohou probíhat i ve vlnách podle potřeby.
Rejstřík kapitoly