JLABS

Mikrobiologie-2001.Step-by-step.001

Úkol 001 - udělat analogií nové razítko


Bullet Budeme postupovat analogií. Se vší pravděpodobností budeme chtít dělat razítko s nějakou sestavou antibiotik. Zde uváděný postup se ale hodí i na jiná razítka. Z těchto jiných razítek budeme zřejmě ještě pracovat s razítky obsahujícími text a s mustrovými razítky.
Bullet Rozjedeme pohled "Knihovna razítek" z kapitoly globálních pohledů "Mustrovníky". Zobrazí se pohled - nás budou v případě sestav zajímat razítka s neprázdnou hodnotou ve sloupci DEFSOUBOR. To jsou "zoomovací" razítka. Vybereme si nějaké razítko, které odpovídá svým charakterem tomu, které chceme vytvořit. Zkusme v knihovně předpřipravené razítko CITL_POKUS, které má v kolonce DEFSOUBOR napsáno citl_pokus. Obrazovka bude vypadat asi takto, předpokládáme, že si vyfiltrujete v pohledu razitka ci% v kolonce DEFSOUBOR ...


Bullet Stisneme klávesu Ins.
Bullet Objeví se formulář,

ve kterém je "nasána" definice pokusného razítka. My z ní použijeme, co se hodí, každopádně ale změníme jméno i defsoubor. Například na MUJ-POKUS a muj-pokus.
Bullet Ve formuláři je i kolonka Definice - to je volný text, který se zobrazí po stisku F5 nebo po dvojkliku. Jazyk definice razítek je sice složitý, ale pomocí analogie snadno dosáhneme změny umístění položek nebo název předem definovaného antibiotika v sestavě. Po stisku F5 bude obrazovka vypadat takto:


Bullet V tomto příkladě nám nejde o návrh razítka se sestavou, ale pouze o postup, jak takové razítko zavedeme do systému. Potom můžeme kdykoli jeho definici ještě pilovat. Upravíme razítko do podoby cca následující:


Bullet Platí ale zásada: jakmile razítko pustíme do provozu a začne se skutečně s výjimkou pokusů vyskytovat v zápisech knihy, nesmíme jej už dramaticky měnit. Můžeme tedy měnit defaultní hodnoty, neměli bychom ale už za žádnou cenu měnit uspořádání na obrazovce a pořadí definice položek. Celkem bez problémů můžeme měnit breakpointy, koncentrace a i přidávat položky na konec formuláře. Sestava by se ale v zásadě měla napřed vypilovat a pak už neměnit. Místo toho se při nutnosti změny raději zavede sestava nová a tedy i nové razítko.
Bullet Stiskem F4 ve formuláři nebo tlačítkem Provést se náš nový záznam uloží do knihovny razítek.
Bullet Pokud chceme, aby nové razítko bylo hned viditelné v laboratorní aplikaci, stiskneme Alt+E, čímž po potvrzení dosáhneme dvojího efektu. Jednak se razítko z knihovny zkopíruje do tabulky Ciselniky, odkud jej bere provozní část aplikace. Dále se poupraví přehled razítek. Konečně se znovu inicializuje proces vyrovnávací paměti - ten totiž mohl mít přehled razítek i jejich definice načteny "do foroty" z předchozí práce v programu a úprav by si nevšímal.


Bullet Rejstřík kapitoly


JLABS Aktualizováno dne 20001027. Komentář: info@jlabs.cz