JLABS

Mikrobiologie-2001.Step-by-step.Rutina.001

Úkol 001 - načíslování nových vzorků


Bullet Smyslem načíslování je přidělit vzorkům laboratorní čísla. Do databáze se tedy zavádějí záznamy, kde s výjimkou laboratorního čísla a okamžiku registrace do databáze nejsou už žádné údaje.
Bullet Vzorky mají pouze číslo, v probarvovaných pohledech se jeví jako modré a předpokládá se, že údaje ze žádanek budou opsány někdy časem, až bude mít obsluha na příjmu na to čas.
Bullet Číslování zahájíme v základní poloze programu, do které se dostaneme buď po nastartování nebo stiskem tučného křížku v levé horní části programu. Obrazovka bude vypadat následovně:


Bullet Pak si na světle žlutém knoflíku (nejvíce vpravo) přivoláme menu akcí a tam si vybereme Číslování vzorků. Rozjede se formulář:

a v něm vyplníme vlastně jenom laboratoř - písmenko, kam chceme vzorky dávat. Systém po každém stisku Provést (stejně tak možno i F4 nebo pořád "odmávání" pomocí Enter) přidělí nové číslo a to nám v dialogu oznámí - opisujeme ho na misku, štítek apod.
Bullet Čísla nemusejí jít nutně popořadě - to kdyby náhodou na jiném počítači nekdo dělal stejnou činnost.
Bullet Jakmile je číslo jednou přiděleno, už se k němu nedá vrátit, každý vzorek tedy dostane unikátní.
Bullet Pokud přidělujeme čísla pro několik laboratoří, rozdělíme si nejprve vzorky a při změně mezi skupinami jednoduše změníme písmenko laboratoře.
Bullet Stane-li se, že ukvapeně přidělíme číslo a nemáme vzorek, pak takový záznam stornujeme, aby byla patrnost, že se nejedná o chybu laboratoře ale normální administrativní úkon. Můžeme také toto "plonkové" číslo využít, pokud hned v zápětí se odpovídající materiál objeví.
Bullet Pokud jste dospěli až sem, pak jste číslování vzorků zvládli a nebude už pro Vás problémem.
Bullet Zkuste si cyklus číslování opakovaně několikrát, abyste získali rutinu...


Bullet Rejstřík kapitoly


JLABS Aktualizováno dne 20001027. Komentář: info@jlabs.cz