JLABS

Mikrobiologie-2001.Step-by-step.Rutina.017

Úkol 017 - komentář a kontext ke kontrole infekcí


Bullet Systém pro kontrolu infekcí je založen na několika jednoduchých principech:


Shromažďování validních údajů ve formě "signálů", tedy indikací, že by se konkrétní události mohla týkat nosokomiální infekce. Signály jsou v principu čtyř typů:
Nejčetnější je výskyt pacienta v konzultačním systému.
Dále je to výskyt některého algoritimicky zjistitelného nálezu, například OXA rezistentní Staphylococcus aureus.
Explicitní hlášení klinického lékaře, data přicházejí z NISu.
Manuální zápis na laboratoři mimo konzultační rutinu.

Průběžné, nejlépe v týdenní rutinně vyhodnocování signálů, jejich "destilace" na suspektní případy vhodné k další klasifikaci a sledování.
Průběžné, opět nejlépe týdenní, vytváření reportu, který ve stručnosti shrnuje vyhodnocení signálů za poslední období a jejich klasifikaci na "vyřízené", "nové", "trvající". Tento report je k distribuci všem, kdo se zaregistrují jako členové a spolupracovníci teamu pro kontrolu infekcí.
Ještě jemnější klasifikace suspektních případů na jednotlivé kategorie.
Sdružení potvrzených případů do vzájemně souvisejích kauz, tedy outbreaků, které jdou mimo rámec jednoho pacienta.


Bullet Tok dat sleduje následující kaskádu. Na každém vyšším patře kaskády je vždycky mnohem více dat než na nížším, na nižších patrech kaskády jsou naopak data přesnější a validnější. Celá agenda kontroly infekcí je vlastně v matematickém slova smyslu hra, kde se snažíme bez ztráty informace údaje "prosívat" nebo "destilovat". Kaskáda:


Rutinní přehled - prvotní signály, tedy konzultace, hlášenky, významné laboratorní nálezy, manuální zápisy. Údajů je v typické nemocnici ve stovkách týdně.
Mezisklad, údaje jsou zkondenzovány na jednotlivé pacienty, jsou odfiltrovány plané poplachy, duplicity atd. V Meziskladu ještě není nutně známa ani přesná pracovní diagnóza a ani přesná klasifikace. Údaje se mohou a mají opakovat pro jednotlivé pacienty, typicky co týden a trvání případu to jeden zápis, dokud věc není vyřešena. Údajů je něco mezi čtvrtinou a polovinou oproti vyššímu patru.
Agenda případů. Co pacient a infekční komplikace, to záznam s již pečlivou klasifikací. Agenda může obsahovat i nevalidované případy nebo případy klasifikované jako planý poplach, případně i stornované záznamy. Následně nás stejně zajímá jenom přehled validovaných a klasifikovaných případů. Údajů je zase asi o půl řádu méně než o patro výše. Odpadá duplicita po týdnech.
Agenda kauz. Kauzy sdružují jednotlivé případy a dávají jim nějaký kogický rámec. Tedy například importovaná infekce, která postihla několik konkrétních pacientů na konkrétním oddělení. Nebo kauza způsobena nevhodnou aplikací antibiotik preventivně před zákroky. Údajů je zase o půl řádu méně než případů.


Bullet Prosypávání dat kaskádou by tedy aktivitou lékaře mělo skončit takto:


Zcela redundantní nebo mylné zápisy jsou stornovány / ignorovány.
V rutinním přehledu dojde ke grupování podle pacientů a případně případů a lhostejno jak intenzivně je pacient léčen/konzultován/vyšetřován/hlášen se údaje o něm vyskytují v meziskladu na týdenní bázi. Údaje mohou/nemusí dědit odkaz na konkrétního původce infekce, to záleží na tom, jak se postupně zpřes%nuje názor na to.
Závažné případy se dostanou do separátní agendy a jsou doplněny o definitivní náležitosti
Retrospeckí jsou údaje klasifikovány do kauz, které jsou řešeny jako celek. Je-li tedy důvodem pro vznik nějakého případu nevhodná rutina při dezinfekci nebo při práci s pacienty, zásah je mířen na systém práce na celém oddělení.


Bullet Systém samozřejmě připouští to, aby jeden pacient měl více než jeden řešený případ, to pak lékař při další práci v meziskladu již naznačí tam, kde automatická detekce software nebyla dokonalá. 90% případů však bude první a jediný případ, pochopitelně. Číslování případů je vztaženo na hospitalizaci. Je tedy možné, že daný pacient má případ č.1 několikrát. Je to prostě vždy číslovaná epizoda v rámci hospitalizace.


Bullet Při "plnění" záznamů do Meziskladu se využívá s výhodou barvení záznamů. Ty záznamy daného pacienta, které jsou starší než aktuálně vytvářený, ty zezelenají a ty nové zůstávají žluté. Je tak jedním rázem možno vidět recetní vrstvu informací - to jsou žluté záznamy.


Bullet Poznámka k časovému rámci. Je docela dobře možné sledovat Signály i Mezisklad například 30 dnů zpět nebo za libovolný interval Od-Do. Dat bude pouze patřičně větší množství. Pravidelné reporty je také možno dělat jako klouzavé, tedy ukazující 30 dnů zpět a zvýrazňující události recentního tydne. Toto uspořádání reportů je nastavitelným parametrem systému. Klouzavý report má tu výhodu, že připomíná delší genezi každého případu a dovoluje případně zpětnou reakci kliniků. Ideální kompromis je tedy dělat týdenní report nad čtyřtýdenním časovým rámcem s tím, že pokračování, trvání či ukončení se chápou relativně k danému týdnu, k okamžiku vzniku reportu. Pacient z časového rámce sledování automaticky vypadává, neobjeví-li se pro něj žádný signál za 30 posledních dnů.


Bullet Rutinní reporty. Vhodné je celému teamu kontroly infekcí rozesílat detailní report, který zasáhne poslední 4 týdny jako kontext a rekapituluje zásadní změny za poslední týden. Je-li instalován modul včasné výstrahy, je vhodné na něj napojit některé důležité události. Například výskyt MRSA apod. Doporučenou vrstvou komunikace je sms nebo email tekoucí pouze uvnitř nemocnice.


Bullet Rejstřík kapitoly


JLABS Aktualizováno dne 20071001. Komentář: info@jlabs.cz