JLABS

Mikrobiologie-2001.Systém.Konfigurace PC

Konfigurace lokálních pracovních stanic


Bullet Typická konfigurace je uschována na síťovém disku na //mbio-server/vaxnt/install. Na lokálním disku by měly být správně nainstalovány tyto komponenty:
Bullet Borland BDE schopný konektování k Interbase 5 a vyšší. Vzorová konfigurace IDAPI32.CFG je rovněž přítomna na síťovém disku, odkud je možno ji kopírovat do lokálu.
Bullet Interbase Client pro verzi 5 a vyšší - pouze driver.

Bullet Administrativně je nutno každé stanici přiřadit zkratku tvaru Vx, kde x je číslo nebo písmeno - jedná se o lokalizační identifikátor, který by měl být v environmentu stanice pod jménem proměnné ID.
Bullet Laboratorní aplikace se pak spouštějí ikonami připravenými na //mbio-server/vaxnt/bin - je možno je "vytáhnout" na desktop lokálních PC.
Bullet Samozřejmě musí být k PC přihlášen uživatel, kterému je dáno právo připojovat disky ze mbio-serveru a který smí se systémem dělat...

Instalace na klientské počítače


../gif/bullet Nutnou podmínkou úspěšné instalace je přístup do nemocniční sítě. Pokud není síť přístupná, nemá smysl dále pokračovat! Počítač mbio-server se pochopitelně bude ve vaší síti jmenovat nějak jinak, třebas mbio, mirka nebo tak nějak.
../gif/bullet Instalační sady jsou umístěny na počítači "mbio-server" ve složce install a přístup k nim není omezen jménem přihlášeného uživatele ani heslem. V okolních počítačích vyhledáme mbio-server mbio-server a na něm složku install.
../../gif/bullet U počítačů se systémem W98 spustíme nejprve poklepáním soubor EnablePlainTextPassword.reg, kterým se umožní unifikovaná komunikace mezi W95,W98,WNT a Sambou.
../../gif/bullet Aby se tato úprava projevila, je nutno počítač rebootovat.
../../gif/bullet Následně instalujeme ze složky //mbio-server/install/ib (nalezneme SetUp.Exe) ovladač databáze. Všechny volby necháme defaultně nastavené a rovnou potvrdíme. Jenom v seznamu instalovaných komponent pro úsporu místa necháme zaškrtnutou pouze první položku, tedy driver.
../../gif/bullet Bez rebootování provedeme instalaci BDE z //mbio-server/install/bde, když z adresáře disk1 spustíme SetUp.Exe. Žádné parametry neměníme, pouze potvrdíme pokračování instalace.
../../gif/bullet Nyní je počítač připraven pro provoz kterékoli z aplikací na bázi VaxNt, ale je nutno připojit jej k odpovídajícímu mbio-serveru. Důležité je, že aplikace jsou vázány na svůj mbio-server a že přístup k nim i spouštění je chráněno tak, jak to vyžadoval režim daného oddělení. O tom se infromujte ve svém výpočetním středisku.


../../gif/bullet Každá aplikace a tedy i mbio má svůj domovský adresář s předem konfigurovaným EXE souborem a rovněž konfiguračním souborem IDAPI32.CFG pro BDE. U nás to bude //mbio-server/vaxnt/bin. Dokončení instalace aplikace spočívá většinou v jednom kroku:


../../gif/bullet Je nutno přihlásit se k Windows pod určeným jménem. Standardně funguje vaxnt, ale správně je potřeba respektovat bezpečnostní politiku Vaší nemocnice. Jméno a heslo Vám bude nějak přiděleno či oznámeno a není to věcí mikrobiologické aplikace. Pokud se k Windows nepřihlásíte jako správný uživatel, zřejmě nebude dobře fungovat síťová vrstva a ani neuvidíte Okolní počítače.
../../gif/bullet Vyhledání mbio-serveru oddělení pomocí Win-funkce "najdi počítač" (viz výše uvedený přehled).
../../gif/bullet Otevření odpovídající //mbio-server/vaxnt/bin. Pokud se jedná o první vstup z daného PC do domovského adresáře, je vyžadováno zadání přístupového hesla. Při správném chování Win by nemělo být při opakované vstupu požadováno. Forma dokumentu nedovoluje z bezpečnostních důvodů uvést na tomto místě požadovaná hesla. Jsou však známa na oddělení některým lékařů, nebo je lze získat dotazem v Janiga LABS.
../../gif/bullet Na viditelném místě buď hned v domovském adresáři, nebo v některém z podadresářů (bin) je konfigurační soubor DBE IDAPI32.CFG. Ten je nutno zkopírovat do složky C:/Program Files/Borland/Common Files/BDE. Tím se naráz nastaví správné parametry pro přístup do databáze. Tyto konfigurační soubory jsou individuální pro každou aplikaci a nelze je proto zaměňovat. Před kopírováním je nutno ověřit (?), zda na PC není nainstalovaná jiná aplikace postavená na BDE. Pak by jí totiž kopírování IDAPI32.CFG zrušilo propojení s její databází. V takovém případě je nutno zavolat pracovníky Janiga LABS a v instalaci nepokračovat.
../../gif/bullet Na viditelném místě je vidět i předem připravená "spouštěcí" ikona, kterou nakopírujeme někam na daný počítač (desktop). Při hledání ikony je nutno si uvědomit, na jakém pracovišti se instalace provádí. V některých případech totiž existuje více verzí ikon (lůžková čast, sestra, příjem, ambulance, konsultant, ...) a je dobré přenést to správnou.
../../gif/bullet Je vhodné Windows uvést do stavu, kdy požadují po zapnutí uživatelské jméno a heslo. To se děje v panelech nastavení (Nastavení - Ovládací panely - Hesla - Profily uživatelů - Uživatelé mohou ...). Tím se zajistí, že nebudou Windows slepě používat jméno a hesla naposledy přihlášeného uživatele. Vhodné to je všude a nutné tam, kde se od loginu k Windows odvozuje identita uživatele.

../../gif/bullet Zařazení mezi uživatele systému, přiřazení oprávnění atd. jsou už pak záležitostí vyplnění systémových databází a udělá je správce aplikace.

../../gif/bullet Vzorně nainstalovaný počítač tedy umí vidět disk //mbio-server/vaxnt a dokáže z něj spustit z adresáře bin nějakou předem připravenou ikonu. Uživatel přihlášený k Windows musí být nějaký z těch, které jsou VaxNt známi. Obvykle to bude vaxnt,mbio,guest apod. Ale správně je potřeba všechny možné loginnames propagovat i do prostředí VaxNt, aby se uživatelé hlásili k windows nebo do domény svými unikátními jmény ...

../../gif/bullet Doporučení.


../../gif/bullet Na závěr instalace je vhodné ověřit, že bude aplikace spustitelná po vypnutí a zapnutí PC. To znamená vypnout počítač, znovu jej spustit, přihlásit se jako některý z uživatelů PC a vyzkoušet start aplikace. Teprve pak je možné považovat instalaci za ukončenou!


Bullet Rejstřík kapitoly
Bullet Nadřízená kapitola dokumentace


JLABS Aktualizováno dne 20001020. Komentář: info@jlabs.cz