JLABS

Mikrobiologie-2001.Kniha.Translátor+Aliasy

Univerzální translátor názvů a pojmů, aliasy


Bullet Sestavování nabídek, razítek a další konfigurace se opírá vesměs o vyřešení nějakého symbolického jména na jméno jakéhosi souboru. Kupříkladu pojem MIKROB chceme svázat s nějakým razítkem, CITLIVOST s nabídkou několika razítek, ze kterých si operátor volí apod.


Bullet Používat pro každý pojem rovnou jméno souboru není dost dobře možné - bylo by to nepřehledné a moc tvrdě zadrátované.


Bullet Navíc nemusíme chtít, aby nějaký pojem měl bez ohledu na kontext vždy stejnou sémantiku. Můžeme klidně totiž chtít, aby po stisku Alt+C vyjela nabídka jménem "CITLIVOST", ALE aby podle každé laboratoře obsahovala tato nabídka i třebas diametrálně odlišná razítka. Ta pak, aby věc byla složitější, mohou mít identická jména, ale jsou resolvována na fyzicky různá razítka.


Bullet Tento "zmatek" je zmatkem jenom na první pohled. Jsou k němu totiž odborné důvody a i snaha o uniformitu ovládání. Jesliže má personál již zakódováno, že Alt+C vyjede nabídku a E je na Enterkoky, pak je vhodné to zachovat i když v jednom případě to vede na razítko s diskovou citlivostí a ve druhém na MIC razítko.


Bullet K řešení těchto problémů existuje Translátor. Jsou to vlastně soubory sys/translat.txt a sys/alias.? - pro každou laboratoř může být obsahující rovnice. Význam rovnic je očividný, méně očividné je to, že může být aplikován i interaktivně: při startu programu se přes translátor systém zkouší překládat svoje základní pojmy. Například je možno standardní nabídku razítek "sys/ref.def" aliasem přehodit na "sys/ref-a.def". Za běhu se pak již jednou resolvovaná jména zase prohánějí translátorem, aby se určilo, co vlastně znamená v již vzniklém kontextu "Rozočkovat".


Bullet Jádro Knihy se snaží každý pojem a pokyn přeložit do řeči čtyř základních úkonů:


Bullet zpřesnění pokynu přes výběr z číselníku (Citlivost - vede k dialogu na výběr konkrétního razítka)
Bullet otisknutí razítka rovnou podle kontextu
Bullet doplnění údajů do razítka
Bullet navigace v knize a globální akce typu ukončení a generování výsledku


Bullet I když to možná nepatří přímo na toto místo dokumentace, zdůrazněme:


Bullet Vedle designu množství formulářů (razítek) je vhodný návrh aliasů a ref-souborů základem, protože de facto většina úkonů nad knihou je determinována resolvováním "co zrovna teď v této laboratoři a této konfiguraci obrazovky má znamenat stisk Alt+C ?".
Bullet Jelikož je možno pomocí CtrlPgUp a CtrlPgDn rolovat s nabídkou definovanou ref-souborem, je navíc všechno okořeněno tím, že Translátor řeší pojmy i podle toho, co zrovna je na obrazovce fyzicky opravdu vidět. Je tedy možno chtít, aby Alt+V mělo i více významů ... jeden rutinní a druhý méně frekventovaný a schovaný v hloubi refu.


Bullet Rejstřík kapitoly
Bullet Nadřízená kapitola dokumentace / rejstřík


JLABS Aktualizováno dne 20001020. Komentář: info@jlabs.cz