JLabs.ONM
Charakteristika
Provozní, plánovací a popisovací systém zaměřený komplexně na nukleární medicínu, pozitronovou emisní tomografii apod. Je to autonomní řešení zcela konformní s DICOM standardy. Zahrnuje lokální PACS s možností napojení na celonemocniční PACSy. Dovoluje vzdálený přístup / popisování z domova a součástí je rovněž specifický software na rekonstrukce a prohlížení DICOM dat specielně navržený pro potřeby nukleární medicíny. Systém se dodává jako celek, kombinace odpovídajícího software, hardware jakož i zabudování do místního kontextu informačních technologií.
Řešení zajišťuje provoz ve všech jeho charakteristických rysech, je otevřené pro zabudování do libovolného kontextu nemocničních informačních systémů. Všechny nabízené komponenty, které nejsou open-source, jsou zcela ve vlastnictví dodavatele a provoz není zatížen žádnými licenčními poplatky třetím stranám ani na serveru a ani na koncových PC. Provoz není licenčně omezen co do počtu připojovaných počítačů.
Východiskem je to, že nukleární medicína je specifická oblast, která se nedá chápat jako přímočará analogie radiodiagnostiky jenom proto, že také produkuje obrazová data v DICOM formátu. Implementace se zaměřuje na komplexní řešení odpovídající duchu nukleární medicíny, toto řešení vzniklo za deset let spolupráce s PET-centrem Nemocnice Na Homolce v Praze.
Důraz se klade na autonomnost a úplnou nezávislost provozu a zároveň na dokonalé rozhraní do dalších IT systémů v nemocnici prostřednictvím komunikačních a datových standardů (HL7, DaSta, XML,...).
Pro nukleární medicínu je charakteristické, že široce dostupné prostředky pro práci s radiodiagnostickými daty jsou použitelné pouze částečně. Typicky totiž nereflektují odlišný fyzikální charakter dat, jiné uspořádání řezových rovin jakož i jiné požadavky na blending, rotace nebo ortogonální pohledy přes všechny řezy apod.. Nabízí se proto prostředky cíleně vyvíjené v JLabs primárně pro nukleární medicínu a teprve sekundárně využitelné pro radiodiagnostiku.
Následující aplikace tvoří logický celek pokrývající všechny aspekty práce ONM a fungující na společné infrastruktuře:
Řídící systém implementuje „výrobní linku“ ONM a odráží v sobě ucelenou představu o provozu počínaje administrativní činností, přes přípravu a nakládání s radiofarmaky až k vytváření nálezů, statistickému zpracování apod. Je rozdělen na několik specializovaných pracovních profilů, vždy podle charakteru práce odpovídajících pracovníků. Konfigurace je flexibilní, profily je možno slučovat, překrývat nebo naopak jiné profily definovat podle potřeby.
DICOM server slouží k manipulaci se syrovými daty v zásadě s neomezeným časovým horizontem a zároveň je bránou pro styk s celonemocničními PACS systémy či s jinými radiodiagnostickými modalitami (za účelem vytváření fůzí apod.). Z pohledu ONM je centrální PACS odběratelem jenom části produkovaných grafických dat, obvykle totiž syrová DICOM data nelze klinikům distribuovat bez interpretace a výběru. Často se distribuují pouze syntetizované obrazy a ne snímaná data.
Stetoskop je sofistikovaný systém pro zabezpečenou komunikaci s externími kooperujícími subjekty, typicky s odesílajícími lékaři apod. Má zabudován vlastní prohlížeč DICOM dat jakož i zabezpečený způsob jejich dopravy. Může sloužit jako nástroj pro vzdálenou práci na popisování.
Taxativní výčet nabízené funkcionality
Generická podoba systému zahrnuje okrouhle následující množství objektů:
Stetoskop2:
DICOM:
Technická specifikace typického provozu
Předpokládá se nasazení v oddělení provozujícím jeden nebo několik přístrojů typu PET, SPECT, PET/CT apod. Počet vyšetření na každém z nich je podle jejich fyzikálního charakteru do cca 20 denně na každém. Z toho plyne řádový průchod počtu pacientů oddělením cca 100, to je ale jen orientační číslo.
Provoz systému jakož i skladování produkovaných DICOM dat je zajišťován dvojící serverů s dostatečnou kapacitou paměti RAM (8GB a více) a rozsáhlou kapacitou HDD ve formě RAID (6TB a více). Provoz Stetoskopu si vyžaduje komponentu unmístěnou na hranici s vnějším internetem a je vhodné, aby byl zajištěn samostatným serverem.
Přístup ke všem komponentám systému je z libovolných recentních stanic PC se systémy Windows firmy Microsoft Corp., v současnosti obvykle Windows XP. Výkonové požadavky na stanice nevybočují s požadavků na hladký provoz kancelářských aplikací typu MS Office.
Kustomizace pro místní kontext je záležitostí přibližně 8mi týdnů, je součástí dodávky. Podobně zaškolení obsluhy. Jedná se o relativně velmi komplexní systém úzce cílený na problematiku NM.
Aktualizace, dálková správa a technická asistence jsou poskytovány v rámci servisu k systému. HW servis je výměnným způsobem kus za kus. Přístup ke spravovanému systému se předpokládá přes VPN. Dodaný servery dostanou pevnou místní IP adresu, budou zavedny do místní DNS infrastruktury a bude jim zajištěna konektivita protokolem TCP na port 1194 na konkrétní IP adresu dodavatele.