JLABS

VaxNt.Gridy

Gridy - přehledná zobrazení

Bullet Gridy jsou objekty určené k přehlednému zobrazení dat. Zobrazují stejně dobře celé databázové tabulky, výběry z nich, projekce (jenom některé sloupce) a obecně výsledek jakéhokoli sql-dotazu k databázi. Zobrazení je organizováno po sloupcích, pořadí zobrazení si může uživatel nastavit sám zpřeházením názvů sloupečků. Důležité je i to, že grid klidně může a často také opravdu zobrazuje data napříč několika tabulkami. Někdy tedy má smysl záznamy v gridu "editovat", jindy ne (například když se zobrazují sumarizační položky apod.).

Bullet Gridy slouží k zobrazení dat, která by v principu mohla tvořit databázovou tabulku, čili množství řádků se stejnou strukturou.

Bullet Pokud grid zobrazuje velké množství sloupců, jsou některé z nich neviditelné a můžete si je zpřístupnit posuvnou lištou na dolním okraji gridu. Jinou možností je použít šipečky čítače zobrazených sloupců. Tam je možno nastavit mod zobrazení, ve kterém se v gridu zobrazí pouze několik zásadních položek, například Zarizeni,Uziv,Drs a "za roh" se do formuláře naskládají ostatní položky. Tak je možno přehledně zobrazit i větší množství sloupců.

Bullet Vedle šipek a jiných standardních kláves má každý grid také panel nástrojů. Jejich funkce se zobrazí jen jak necháte chvíli myš nad konkrétním nástrojem (vypustí "bublinu" a v levém dolním rohu ev. i podrobnější vysvětlení). Nástroje slouží k modifikaci, přidávání nebo rušení záznamů. Podobně i k navigaci v gridu.

Bullet Přímá modifikace dat v gridu je sice možná, aplikační vrstva však pro frekventované akce nabízí vždy odpovídající formuláře. To mimo jiné značí, že seznam uživatelů je vhodné modifikovat v gridu - je to málo frekventovaná akce a není na ni nutno mít zvláštní "rituál" - bude to stejně dělat administrátor systému. Totéž platí pro seznamy odpovědí Ano/Ne apod. Naopak práce s poruchami by se měla s výjimkou nestandardních situací provádět přes patřičný specializovaný formulář.

Bullet Filtry v gridech. Dvojklikem myší na jménu položky v gridu či na sloupci dat, se rozjede dialog, ve kterém operátor může pro daný pohled a danou položku zadat filtrační podmínku. Zajímají-li jej tedy například jenom lidé s příjmením začínajícím "Nov", zadá do filtru "Nov" a grid zobrazí pouze zůženou množinu dat. Filtry je možno aplikovat jako přesné, prefix či infix hodnoty. Rovněž je možno nebo naopak nevhodno rozlišovat malá a velká písmena. Technická poznámka: efektu je dosaženo vhodnou kompilací dynamických sql dotazů metodou just-in-time. Pro numerické položky používejte knoflíky v pravé části dialogu, pro textové zase v levějším sloupečku. Výčet je míněn jako mezerami oddělený seznam přesných hodnot, systém to přeloží na "in ('hodnota1',...'hodnotax')".

Bullet DůLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ. Při práci s velkými rozsahy dat je používání filtrů přímo žádoucí. Vyhledávání pomocí ^F prochází totiž celou databází a přenáši tedy na klientský počítač potenciálně celou tabulku dat ... Při použití filtrů je naopak na server přenášen složitější dotaz, ale jeho výsledkem je rovnou zúžená množina dat a intenzita přenosu dat mezi serverem a klientským počítačem je dramaticky menší. Takže při vyhledávání je vhodné zvolit pohled. Ten přenese při prvním zobrazení jenom cca 40 řádků dat. Pro vyhledání cvakneme nejprve myší na filtrovaný sloupec. Dvojklikem pak vyvoláme dialog a zadáme filtrační podmínku. Po odeslání se v gridu zobrazí už pouze vyfiltrovaná část záznamů. Takto můžeme pokračovat. Každý sloupec může mít vlastní filtr. Můžeme tedy snadno filtrovat všechna zařízení BNO% a zároveň sloužící uživateli RMB. Dramaticky tak zúžíme přenášená dta. Tato technika se vyplatí kdykoli je rozsah přenášených řádků více než pár set.

Bullet Hlavní obsahová stránka / rejstřík


JLABS Aktualizováno dne 20000623. Komentář: info@jlabs.cz