VaxNt.Horké klávesy
Ovládání systému je a musí zůstat konformní se zvyklostmi Windows. Vyloučeno je zejména používání různých kombinací, které Windows interpretuje sám. Proto je také většina funkcí ovládána z menu, dialogů a jenom menšina pomocí funkčních kláves a speciálních kombinací.
Drill-In. Klávesová kombinace Shift+Ctrl+D umožní "zanoření" či "zúžení" zobrazených dat pouze na tu množinu, která obsahuje v aktuálním sloupci tu hodnotu, na které jsme v zobrazeném pohledu stáli. Pokud tedy máme přehled obsahující čísla pacientů, můžeme jedním vrzem zúžit zobrazená data na pouze toho, nad kterým stojíme. Funguje aditivně nad libovolným počtem sloupců a flip-flop nad každým sloupcem zvlášť.
Dvojklik v pohledu. Vyvolá dialog na nastavení filtru přes aktuální sloupec. Obsahuje řadu možností, filtrovat je možno na přesnou hodnotu, prefix, suffix, infix, výčet atd. Filtry se sčítají a kombinují a jsou nezávislé na drill-in podmínkách, se kterými se také kombinují.
F4 filtrační dialog nad pohledem. Některé pohledy, zejména ty, které ukazují potenciálně sáhodlouhé seznamy, mohou být vybaveny dialogem, ve kterém upřesníme předem několik podmínek. Typicky to bývá omezení časové škály (například 60 dnů zpět), přesná hodnota (například Typ='dopis') apod. Dialog pak modifikuje automaticky sql-query, aby se předvybrala nějaká mírnější podmnožina. Opakovaným voláním F4 pak můžeme podmínky měnit. Manuálně zadané filtry i drill-in podmínky se samozřejmě kombinují k tomu.
Přetřídění podle sloupce. Alt+Click nad titulkem sloupce vynucuje přetřídění podle daného sloupce a to v cyklu "vzestupně,sestupně,vůbec".
F2 - spustí editace MEMO fieldu (volného textu apod) uprostřed gridu. Určeno spíše pro administrování a různé ad-hoc editace.
^F - spustí dialog vyhledávání hodnoty ve sloupci gridu.
Prvé tlačítko myši - spustí popup menu akcí definovaných v gridu.
F5 nebo dvojklik myši - vyvolává nabídku uvnitř vyplňovaného formuláře. Pokud pro aktuální položku formuláře existuje nabídka (číselník, ...), dvojklik ji vyvolá. Uvnitř nabídky pak dvojklik funguje jako volba ...
F9 - nad gridem rozbalí specifické menu akcí. Obecně platí, že některé akce jsou bezkontextové (například určitá statistika) a jiné akce jsou kontextové (modifikace údajů u konkrétní poruchy). Kontext akcí se odvozuje ze zobrazeného gridu a jeho aktuální položky. Pokud tedy stojíte v gridu na poruše P, pak akce se týká právě této poruchy P. Poznáte to z toho, že některé položky ve formuláři pro úpravy jsou po startu dialogu už předvyplněny. V menu jsou podtržena některá písmena v názvech akcí. Tato jsou citlivá na "podtržené písmeno". Takže F9 zavolá menu a v něm například P znamené "Porucha".
VaxNt dovoluje rovněž navázání pracovních scénářů na stisky kláves F5-F12 nebo sisky těchto kláves společně s modifikátory Alt, Shift atd. Význam může být aplikace od aplikace jiný, rovně může být definován kontextem pohledu v jedné aplikaci. Obvyklou konvencí je ale následující:
Hlavní obsahová stránka / rejstřík