JLABS

VaxNt.Koncepce

Koncepce VaxNt pro autonomní databázové aplikace

Bullet Co nabízíme: Janiga LABS nabízí vlastní software vyvinutý originální technologií FIT. Tato zkratka za anglické Fuzziness an Incompleteness Tolerant značí produkt, který je možno používat i ve vágním způsobem definovaném prostředí, kde se požadavky na obsah i funkce mohou měnit i velmi značně vůči původnímu zadání. Nebo kde se do běžícího systému musí zahrnovat funkce, které jsou buď nové nebo předem neznámé.

Bullet Nepřesnosti v definicích dat i funkcí nejsou na překážku ve funkcích systému. Redefinice databází a jejich přeskupování neovlivňují fatálně běh systému. To se týká i diferencí ve verzích systému a definic dat. Systém vždy funguje alespoň na průniku obojího očekávaným způsobem.

Bullet Software je vyvinut na základě zkušeností s aplikacemi v technologii, medicíně i ve finančictví a je navržen jako univerzální stavebnice. Některé komponenty správy prostředků jsou předdefinovány velmi striktně, jiné komponenty jsou definovány funkčně i datově velmi volně a celá stavebnice funguje stabilně i v situaci, kdy se definice všech komponent mohou měnit s vysokou frekvencí. Navíc i výčet komponent je otevřený. Systém podporuje flexibilně definice nových databází, změny struktury i definice uživatelských nástrojů, výstupů apod.

Bullet Pro potřeby práce s dokumenty je systém vybaven dvojím typem rozhraní. Jednak je to jednodušší rozhraní přímé a dále pak rozhraní používající pro tisk, textové zpracování i návrh dokumentů externí softwareové balíky - například MS Office. Znamená to tedy, že operátor může ve fázi detailní práce s textem, formulářem nebo tabulkou a grafem používat standardizované nástroje vysoké kvality. Dále systém obsahuje webové rozhraní.

Bullet V jakém prostředí software poběží ? Software se dělí na tři komponenty.

První je vlastní jádro systému, které je instalováno jedinkrát. Toto jádro obsahuje sdílené algoritmy, konfigurační data, rozhraní na databázový systém atd. Jádro je určeno do prostředí unixu, konkrétně jsou podporovány Linux Redhat 6, HP UX 11 a IRIX 6.*. Portování do jiných prostředí jsou možná podle potřeby.

Další komponentou je klientská část. To je část instalovaná na každém PC, kde bude aplikace využívána. Obsahuje rozhraní na sdílenou "serverovou" část, lokální parametry algoritmů a rozhraní na konkrétní databázový stroj. Klientská část je určena do prostředí Windows (95,98,NT). X-klient systému je určen do prostředí unixu. Konečně webové rozhraní je pro provoz v libovolném prostředí podporujícím web browsery resp. Java.

Konečně třetí částí je obecné rozhraní. Předpokládá se, že data nebudou využívána pouze v rámci jednoho oddělení organizace, ale v nějaké podobě i jinde. Obdobně je možné, že některá data budou přejímána například ze sdíleného prostředí, od technologie apod. K tomu slouží otevřené rozhraní Obecné rozhraní je určeno opět pro Unix nebo Windows NT, pokud například partnerská aplikace běží pod WNT.

Bullet Jakou technologií je systém realizován ? Přístup k datům je realizován dvousměrně buď technologií klient-server (větší rozsah dat) nebo technologií lokálního databázového stroje proti sdíleným datům (menší rozsah dat). Je tedy možno buď použít vzdálenou relační databázi nebo jednodušší aparát využívající síťových disků. Pro aplikace do desítky připojených PC k jednomu aplikačnímu serveru doporučujeme lokální technologii (hlavně z cenových důvodů) a pro vyšší kategorii aplikací pak technologii klient server. Z pohledu uživatele v tom není žádný rozdíl, všechny rozdíly zůstanou skryty v aplikaci samotné.

Bullet Jaké databázové stroje aplikace podporuje ? V lokálním modu je používána databáze Paradox. V modu klient-server jsme schopni aplikaci napojit na následující databázové stroje: ORACLE pod systémy Windows NT nebo Unix, InterBase pod systémy Windows NT nebo Unix, MS SQL Server pod systémem Windows NT, MySQL pod systémem Unix, Postgres pod systémem Unix.

Bullet Z aplikačního pohledu je rozdíl mezi databázemi transparentní a projeví se nanejvýše vlastním charakterem databázového stroje - stabilitou, výkonem, podporou nebo nepodporou standardů apod. Obdobně také způsobem administrování. Doporučená konfigurace je Interbase/Linux Redhat 6 pro řešení do desítek simultánních připojení a pro řešení vyžadující stovky připojení pak Interbase nebo ORACLE / HP-UX.

Bullet V jaké počítačové síti je možno pracovat ? LAN/WAN s transportním protokolem TCP/IP. Doporučujeme vytváření strukturovaných konfigurací, kde počítače jedné organizační jednotky (oblasti) jsou svázány (fyzicky nebo logicky) úzce a s ostatními oblastmi i vnějším světem komunikují prostřednictvím k tomu určeného jediného počítače (typicky serveru oblasti).

Provoz v síti, kde všechny počítače "vidí" všechny ostatní považujeme za potenciálně nebezpečný a při větším zatížení degradující propustnost sítě LAN.

Bullet Na jakých počítačích aplikace poběží ? Klientská část na běžném PC s doporučeným rozsahem RAM 32 - 64MB, CPU aspoň 200Mhz a HDD aspoň 1.2GB. Pokud se má používat rozhraní na MS Office, je nutné, aby tento balík byl standardně nainstalován na lokálním PC. Kriteriem by měla být ne cena, ale stabilita konkrétního PC. Při současné cenové hladině vlastně všechny hromadně prodávané modely vyhoví.

Aplikační server bude uspokojivě běžet na počítači třídy server v cenové hladině kolem 100-200,000 s tím, že může být výkonnostně škálován. Adekvátní konfigurace je tvaru CPU na frekvenci 450Mhz s možností doplnit další CPU, RAM 256 MB nebo více(128MB + cca 8MB na každé simultánně aktivní připojení), HDD 18GB, Ethernet 10/100 Mbit, CD-ROM, DAT a další obvyklé periferie. Heavy duty provedení se rozumí samo sebou.

Otevřené rozhraní je komponenta provozovaná na serveru, lokálních PC a ev. na počítačích mimo rámec oddělení/odboru. Důležitou součástí je plug-in pro informační WWW servery a rozhraní na SQL databáze. Tyto části umožňují standardizovaný přístup k datům z vnějšího světa (ostatní subsystémy) prostřednictvím pouze nedestruktivních a přitom standardních nástrojů - browserů.

Bullet Jak jádro aplikace vzniklo ? Zobecněním z řady heterogenních aplikací, jejichž společným rysem je zpracování velkého rozsahu údajů, jejichž struktura není nebo nemůže být předem známa do všech detailů. Z medicínského pohledu jsou zde promítnuty firemní zkušenosti se softwarem instalovaným v celkem desítce různých nemocnic a zdravotnických zařízení. Škála medicínských aplikací pokrývá screeningová centra, lůžková oddělení, laboratoře i technologické ovládání přístrojů. Z technologického pohledu je aplikace inspirována letitými zkušenostmi z metalurgie a z provozu dispečinků. Na použité technologii v současnosti běží aplikace z těchto oblastí:

  • Obecná administrativa
  • Technologické řízení
  • Dispečerské řízení
  • Obecná správa prostředků
  • Bankovnictví
  • Pojišťovnictví
  • Laboratorní systémy
  • Expertní a dedukční systémy pro epidemiologii
  • Obecné medicínské systémy
  • Správa dokumentů
  • Konfigurace sítí
  • Podpůrné systémy pro vývoj software
  • Bullet Hlavní obsahová stránka / rejstřík


    JLABS Aktualizováno dne 20000623. Komentář: info@jlabs.cz