JLABS

VaxNt.Komponenty

Komponenty programu

Bullet Program je sestaven jako stavebnice z několika základních komponent, které jsou odvozeny zkušeností jako základní díly pro práci s daty, dokumenty, tabulkami, grafy a dalšími základními datovými typy. Vedle datových typů jsou stejně tak důležité základní pracovní obraty. Konkrétně to jsou následující:

  1. Prohlížení seznamů a tabulek dat
  2. Vyhledávání dat splňujících jednoduché kriterium - navigace
  3. Vkládání nových / modifikace starých záznamů do databází pomocí formulářů
  4. Generování reportů a jiných tisknutelných dokladů
  5. Statistické zpracování dat
  6. Grafické vyjádření vztahů v datech
  7. Skriptový interpret a kompilátor just-in time
  8. Kaskádovité řazení pohledů a formulářů na základě logických vazeb.

Bullet Pracovním postupům odpovídají adekvátní datové a prezentační konstrukce. V našem systému to jsou zejména tyto:

  1. Gridy - seznamy údajů po větách (záznamech), používají se k zobrazení databáze, číselníků nebo obecněji pohledů. Data v gridu tvoří vlastně matici a slouží k přehlednému zobrazení. Mohou zobrazovat celé databázové tabulky stejně dobře jako výběry sloupců nebo i řádků podle různých podmínek.

  2. Grafy - koláčové i jiné grafy zobrazující kvantitativní relace mezi různými částmi databáze. Systém obsahuje celou řadu grafů, ty je možno i navrhovat na uživatelské úrovni. Prezentují typicky procentní podíl určitých hodnot v databázi nebo spíše v úžeji definovaném pohledu. Například rozdělení poruch mezi závodu za měsíc (rok), počty zařízení podle různých parametrů, počty prováděných výluk podle jejich typů apod.

  3. Wizardy (formuláře) - univerzální a za běhu generované formuláře. S každou položkou umožňují svázat kontroly, ale i celé akce programované ve speciálním jazyce.

  4. Skripty (prográmky) - většina specifických funkcí systému není pevně zadrátována do EXE souboru, ale je realizována pomocí skriptů ve speciálním jazyce. Tato metoda umožňuje snadnou dálkovou správu, zvyšuje stabilitu aplikace a dovoluje provádět i zásadní úpravy za běhu všech exemplářů úloh. To je důležité pro nepřetržitý provoz, mimo jiné.

  5. Pohledy a jejich menu - menu povolených zobrazení je realizováno zase interpretací konfiguračních souborů. Každý uživatel může mít vlastní.

  6. Popups (menu) - podle kontextu vybrané podmnožiny všech možných scénářů tak, aby v kontextu pohledu dávaly smysl.

  7. Funkční tlačítka - další menu akcí, které jsou obvykle seřazena do konformních skupin a navěšeny na barevná tlačítka nebo na stisk funkčních kláves počítače.

Bullet Hlavní obsahová stránka / rejstřík


JLABS Aktualizováno dne 20000623. Komentář: info@jlabs.cz